AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

Taş Döşemeli Yol

          İç Kale’nin en yüksek noktasındaki Bazilika / Sarnıç yapısından başlayarak güneye doğru devam eden taş döşemeli yolun kazısı 2009 yılında Kale Hamamı’nın doğusuna kadar yapılmıştı. Bu yıl yolun güneydeki devamını açmak amacı ile çalışmalara başlanılmış, 10 O plan karesinde başlanan çalışmalar güneye doğru devam etmiş taş döşemeli yolun alçalarak ve daralarak devam ettiği ortaya çıkmıştır.

          10-O, 11-12/N-O, 13 N plan kareleri boyunca devam eden taş döşemeli yol yaklaşık olarak 34.40 m. uzunluğundadır. Yolun orta kısmında, KKÇ 6 numaralı odanın doğusunda, 11 N-O plan karelerindeki kısmının korunamadığı tespit edilmiştir. Bunun nedeni 1900 yıllarında O. Benndorf tarafından açılan sondajdır. Arnavut kaldırımı şeklindeki yolun en dar yeri 3.50 m. en geniş yeri 5.25 m. dir. Yolun güney kısmı doğu ve batıda ana kaya ile sınırlandırılırken ortalama genişliği 2.50 m. dir.

          Sonuç olarak programımızda belirttiğimiz gibi 2010 yılında Kale Köşkü doğusundan başlayıp Kale Camiine doğru uzandığı varsayılan yolun yaklaşık 30 m.lik bölümü kazılıp açığa çıkarılmıştır. Böylece önümüzdeki yıllarda ziyarete açılmasını isteğimiz İç Kale’de gezi güzergahı orijinal döşemeli yollarla kendi kendine çözülmüştür.

            13 N plan karesinde taş döşeme bittikten 4.40 m. sonra başlayan doğu–batı yönlü merdiven niteliğindeki bölümün kazısına başlanılmıştır. Üzeri aşınmış durumdaki merdiven, mermer parçaları kullanılarak yapılmıştır. Bu merdivenin devamında yer alan ana kaya incelendiğinde, ana kayanın işlenerek merdiven gibi kullanıldığı ve üzerinin aşınmış durumda olduğu tespit edilmiştir. Bu merdivenlerin nereye çıktığı ve hangi amaç için kullanıldığı net değildir. Bunların güneyinde yer alan ana kayayı, batıdan, doğudan ve güneyden sınırlayan duvarlar vardır. Güneydeki çamur harcı ile yapılırken, doğudaki kireç harcı ile yapılmıştır.

Duyurular Tümünü Gör