AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

  İç Kale Batı Sur Girişi veya İç Kale Batı Kapısı önündeki alanda yapılan onarım çalışmalar programa uygun olarak kazı sezonu öncesi Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 24.04.2012 tarih 89931 sayılı izinleriyle gerçekleşmiştir. Efes Müzesi Müdürlüğü’yle ortak olarak yapılan çalışmalar 24.05.2012-14.06.2012 tarihleri arasında yapılabilmiştir. 

 

  Çalışmalar, İç Kale Batı Giriş Kapısı’nın batısında yoğunlaşmıştır. Kapının hemen batısında kuzey-güney yönlü I. İstinat duvarında (duvarın uzunluğu 14.5 m., genişliği 0.55 m., yüksekliği 0.80 m.) onarım çalışmaları yapılmıştır. Orijinal yüksekliği tam olarak bilinemediği için, üst kısmı yıkılmış duvar görünümünde bırakılmıştır.


  Daha sonra I. İstinat duvarının 2.80 m. batısında, II. İstinat duvarında (duvarın uzunluğu 19.50 m., genişliği 0.60 m., yüksekliği de ortalama 1.00 m.) onarım çalışmaları yapılmıştır.

 

  I. İstinat duvarı ile II. İstinat duvarı arasında 24.50 x 2.75 m. ölçülerindeki alanda yapılan temizlik çalışmalarında 19.50 x 1.00 m. ölçülerindeki bölümde bozuk durumdaki taş döşemeli yol orijinaline uygun olarak tamamlanmıştır. Bu yolun kuzey ucunun, İç Kale Batı Giriş Kapısı’ndan gelen ve II. istinat duvarının batısından güneye doğru devam eden taş döşemeli yol ile bağlandığı tespit edilmiştir. Bu alandaki 2.40 x 2.80 m. ölçülerindeki taş döşemenin korunamamış kısmı orijinaline uygun olarak tamamlanmıştır.


  Batıda koruma duvarı ile sınırlı batı giriş kapısı önünden kuzeye doğru 3 basamakla alçalarak, yaklaşık 7.80 x 2.30 m.’lik taş döşemeli yol batıya doğru dönüş yapmaktadır. Burada 2.12 m. uzunluğunda üzeri fazlaca aşınmış olan Kale Koruma Duvarının kapı eşiği ile son bulmuştur. Bu kapıdan itibaren batıya doğru I. İstinat duvarına 4 basamak ile birleşen 5.75 x 2.60 m’lik taş döşemeli alanın 2.85 x 2.60 m.’lik korunamamış kısmı orijinaline uygun olarak tamamlanmıştır.


  Tamamlanan taş döşemeler üzerine yine orijinallerindeki gibi derz aralarına toprak atılarak çalışmalar son bulmuştur. Böylece Dış Kale – İç Kale Batı Girişi arasındaki bağlantı yolu etkileyici bir kullanıma sahip olmuştur. 

 

                           

Batı Giriş Kapısı Önündeki I. ve II. İstinat Duvarlarının Onarım Sırasında Genel Görünüşü

 

Batı Giriş Kapısı Önündeki Yolların Onarımlar Sonrası Görünümü 

 

Duyurular Tümünü Gör