AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

Aziz Yuhanna (St. Jean) Kilisesi Güney Transepti ile AN Sarnıcı arasında yaklaşık 50.00 x 30.00 m’lik alanda yer alan GD Yapı Grubu’ndaki ilk kazılar 1960-63 yıllarında Efes Müze Müdürlüğü tarafından yapılmıştır. 

Doğu iç suru boyunca sıralanmış olan ve Piskoposluk Sarayı’nın odaları olarak tanımlamak istediğimiz GD Yapı Grubunda o yıllarda AA-AC odaları tamamen, AD-AE kısmen, AF ve AG odaları hiç kazılmadan bırakılmıştır.

2013 yılındaki amacımız öncelikle AD ve AE odalarının kazısını taban seviyesine kadar kazmaktır. Ayrıca hiç dokunulmamış olan AF odasını kazıp işlevini ve odanın doğusundaki İç sur duvarı ile bağlantısını anlayabilmektir. Son olarak AG odası olarak tanımlanan bölümdeki sütun ve orta boy lahdin ne amaçla kullanıldığını saptamaktır.

Bu amaçlar doğrultusunda AD odasında üst seviyede hiç beklenmeyen mermer bir taban bulunmuş bu yılki kazı sonlanmıştır. AE Odasında amaçlanan kazılar gerçekleştirilmiştir. AF Odası’nda başlayan kazılarda üst seviyede doğu batı yönünde tabutları ile gömülmüş üç mezar (M7-M8-M9) bulunmuştur. Büyük olasılıkla St. Jean Kilisesi’nin güneyindeki Rum Kilisesi ile bağlantılı olarak 1920-1922 yıllarına ait Rum şahıslara ait mezarlar belgelenerek kaldırılmıştır.

Güneydoğu Yapı Grubu, Kazılar öncesi solid planı, 2013.

AD Odası, Kazı Sonrası

AE Odası, Kazı Öncesi

AF Odası, Kazılar Sırasınds

AF Odası, Mezar 9.

 

AG Odası, Kazı Sonrası.

Duyurular Tümünü Gör