AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

AA ODASI DOĞU DUVAR ONARIMI

Çalışmalar 31.07-04.08.2015 tarihleri arasında 44-45/T-U plan karesi içinde AA odasının doğu duvarı Geç Dönem (Laskarisler Dönemi) merdivenin batı yüzünde gerçekleştirilmiştir. Kilisenin büyük Apsisi dış doğusunda, AA odasının kuzey-doğu kısmı sur dışına açılan kapıya ulaşabilmek için geç dönemde kazılarak merdiven oluşturulmuştur.

AA odasının kazılması sonucunda söz konusu merdivenin batı duvarının kuzey ucunun alt kısmının boş olduğu gözlemlenmiştir. Bu boş alanın tehlike arz etmesi nedeniyle destek amaçlı acil koruma ve onarım çalışması yapılması gerekmektedir. Tehlike arz eden bölgede 1.40 m yüksekliğinde 3.40 m uzunluğundaki alanın temizliği yapılarak destek duvarı örmek için uygun hale getirilmiştir.

Çalışmada orijinaline uygun bir şekilde hidrolik kireç harç kullanılarak duvarın batı yüzü 3.40 cm, uzunluğunda 1.40 cm yüksekliğinde örülmüştür. Duvarın kuzey yüzünde apsise en yakın noktada bulunan yüksekliği 0.55 m, uzunluğu 0.30 m olan bölümün temizliği yapılmış ve basamakların altındaki bu bölüme duvar örülerek çalışmalar sona erdirilmiştir.

 AA Odası Doğu Duvarı Kuzey Ucu Batı Yüzü Onarım Öncesi 

AA Odası Doğu Duvarı Kuzey Ucu Batı Yüzü Onarım Sonrası

Duyurular Tümünü Gör