AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

Kale Köşkü Onarımı

     Ayasuluk İç Kalesi’nde 2009 yılında kazılıp ortaya çıkarılan Bey Köşkü 11.00 x 10.00 m. ölçülerinde kare bir plana sahiptir. İç Kale’nin Kale Cami ile birlikte en önemli yapısı konumunda olan köşkte 2009 yılındaki kazılar sonrasında kuzey ve batı duvarı ile güneybatı köşedeki kapı yakınında acil onarım çalışmaları yapılmış ve yapının duvarları bir yandan korumaya alınırken bir yandan görsellik kazandırılmıştır.

     2011 yılında daha önce dokunulmayan güney ve doğu cephe duvarlarının tahrip olmasını önlemek amacıyla acil onarım çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmanın odağında alt kat penceresi yer almaktadır. Kazılarda yapının güneyinde orta kısımda alt kat penceresine ait iki parça (batı-söve ve üst-lento) mermer blok ele geçmişti. Pencere’nin önünde bulunan bu iki bloğun eksik olan benzerleri yeni mermerden kestirilmiş (doğu-söve ve alt)’tir.  Orijinal ve yeni bloklar kullanılarak önce alt kat penceresinin onarımı yapılmıştır.

     Daha sonra pencerenin yanındaki duvarların sağlamlaştırılması amacıyla pencere kenarlarından başlayan duvar örgüsü orijinaline uygun olarak güneydoğu köşede 1.00 m. yükseltilmiştir. Doğu cephedeki çalışmalarda ise 0.60 m. daha yükselmiştir.

     Böylece İç Kale’nin en önemli yapılarından biri olan Bey Köşkü duvarları bir yandan sağlamlaştırılırken diğer yandan yapı plan - görünüş olarak ziyaretçiler tarafından daha iyi algılanır hale gelmiştir.

 

 

 

Kale Köşkü, onarım öncesiKale Köşkü, onarım sonrasıKale Köşkü, onarım sonrası

Duyurular Tümünü Gör