AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

  2011 yılında Batı Sur Duvarları onarımlarının ulaştığı nokta olan BK 5’in güneyinden başlayan 2012 yılı onarımları yaklaşık 50 m. lik bölümde BK 5 ve BK 6’yı da içine alacak şekilde 50 m uzunluğundaki bölümde sürdürülmüştür.


  27 Ağustos tarihinde BK 5 in güneyine iskele kurulması ile başlayan çalışmalar Kazı sezona tamamlandıktan ve Bakanlık Temsilcisi ayrıldıktan sonra Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 03.09.2012 tarih 190175 sayılı izinleri ile Efes Müzesi Müdürlüğü ile ortak olarak gerçekleşmiştir. Çalışmalar BK5 ve BK6’yı da kapsayacak şekilde özellikle 1963 yılında restore edilen ancak tamamen çürümüş ve tehlike arz eden seyirdem yerleri ve BK6 da yoğunlaşmış ve 17 Kasım 2012 tarihinde planlandığı şekilde sona ermiştir.


  Onarım çalışmalarından önce mevcut duvarların detaylı temizliği yapılmıştır. Duvarlar ile kullanılacak nitelikli ve moloz taşlar tazyikli suyla yıkanarak temizlenmiştir. Moloz taş ve tuğla ile örülen duvarlarda hidrolik kireç, normal kireç, kum, mıcır ve mermer tozundan oluşan harç kullanılmıştır. Mevcut olan duvar ile yeni duvar örgüsünün ayırt edilebilmesi için araya kırık kiremit parçaları dizilmiştir. Son olarak da duvar yüzeyinde derzleme çalışması ve temizlik yapılmıştır. 

                            

                                           İç Kale BSD 2012 Yılı Restorasyonları Öncesi Genel Görünüm 

                            

                                         İç Kale BSD 2012 Yılı Restorasyonları Sonrası Genel Görünüm 

 

                                 

                                                       BK6 Kulesinin Onarım Sırasındaki Görünüşü. 

                               

                                               BK6 Kulesinin Onarım Sonrasındaki Görünüşü. 

Duyurular Tümünü Gör