AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü          St. Jean Kilisesi’nin kuzeyinde yer alan ve Hazine Dairesi’nin bir parçası olan küçük yapı 1960 yılında kazılıp ortaya çıkarılmıştır. İçindeki fresklerden dolayı “Şapel” olarak adlandırılan ve kazılardan sonra üzeri ahşap çatı ile örtülen oda Hazine Dairesi ile birlikte planlanıp inşa edilmiştir. Başlangıçta Hazine Dairesi’nin bir bölümü iken Orta Bizans Çağı’nda kilisedeki son dönem onarımları sırasında şapel haline getirilmiştir.

          Odanın doğusundaki apsiste 11. yüzyıla ait fresk panolarda ortada İsa, sağda St. Jean (yazıtlı) ve solda İzmirli Tymoteus’un figürleri  yer alır. St. Jean Kilisesi ziyaretçilerinin freskler dolayısıyla fazlaca ilgisini çeken bu şapelin üzeri 1980 yılında ahşaptan yapılmış bir koruyucu çatı ile kapatılmıştır. Fakat bu çatı aradan geçen süre içinde özelliğini kaybetmiş 2006 yılında çatının yenilenmesi için İzmir 2 No lu Koruma Bölge Kurulu  izin vermiştir.

          Bu uygulama 2009 yılı Nisan-Mayıs aylarında Kazı başkanlığının organizasyonu ve Efes Müze Müdürlüğü’nün gözetiminde Selçuk Belediyesi’nin malzeme desteği ve Efes Sevenler Derneği’nin işçilik giderlerini karşılaması ile gerçekleşmiştir. Böylece ören yerinde yeni ama çevreye uyumlu bir çatıyla fresklerin korunması sağlanmıştır.

 

  

Duyurular Tümünü Gör