AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

DOĞU SUR DUVARI 1-2 KULE ARASINDA İÇ SUR ONARIMI

17-21.08.2015 tarihleri arasında yapılan iç suru güçlendirmeye ve kurumaya yönelik çalışmalar başarıyla sonuçlanmıştır. 1980 yılında kazılan Dış Kale Doğu Sur Duvarı 1-2 Kuleler arasındaki iç surun kuzey ucunda 2.80 m lik bölümünde 1985 yılında kısmi bir onarım yapılmış ve bu bölüm korumaya alınmıştı. AN Sarnıcı’nın tam Kuzey-doğu bölümüne denk gelen 10.20 m lik bölümde bu yılki iç sur onarım çalışmasının amacı yüzeydeki özellikle tuğla hatıllı bölüm ve üzerindeki bozulmaları önlemektir.

            1.90 m. kalınlıktaki iç sur duvarının 10.20 X 2.50 m lik alt bölümünde 17 Eylül’de başlayan korumaya yönelik onarım çalışmalarında önce üç sıralı tuğla hatıl büyük oranda aynı boyuttaki yeni yaptırılan tuğlalarla yenilenmiştir.

            Daha sonra tuğla hatılın üst ve alt kısımdaki bozulmalar ve orijinal harcın benzeri hidrolik kireç harcı ve moloz taşlan kullanılarak tamamlandı. Son olarak derzlerdeki tamamlama çalışmaları ile iç sur tehlikesiz hale getirildi. Çevredeki temizlik çalışmaları sonrası 21 Eylül tarihinde çalışmalar tamamlanmıştır.

 Doğu Sur Duvarı 1-2 Kule Arasındaki İç Sur Onarım Çalışmaları öncesi.

Doğu Sur Duvarı 1-2 Kule Arasındaki İç Sur Onarım Çalışmaları sonrası.

Duyurular Tümünü Gör