AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

Batı Sur Duvarı Güney Yarısında Yapılan Restorasyonlar

             Batı Sur Duvarlarının güney yarısında İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun iznine uygun olarak BK1-BK3 arasında toplan 50 m.lik kısımda restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiş ve bu bölümdeki iki kule ve bunların arasındaki bölümlerde dendan seviyesine ulaşılan restorasyonlar yapılmıştır.

            BK1-BK2 arasında özellikle Batı Giriş üzerindeki kemer örüldükten sonra duvarlar toplam 4.00 daha yükseltilerek dendanlar dahil 11.00 m. yüksekliğe ulaşmıştır.

            BK2’nin mevcut duvarlarında öncelikle derz yenilemesi yapılmıştır. Alt kısımları sağlam kalabilmiş olan BK2’nin üzerine dendanlar dahil 6.00 m. daha örülerek kulenin yüksekliği toplan 10.00 m.’ ye ulaşmıştır.

            BK2 ile BK3 arasında,  mevcut sur duvarında öncelikle derz yenilemesi yapılmıştır. Çalışmalar sonunda BK2-BK3 arasında dendanlar dahil toplam 7.65 m. yüksekliğe ulaşılmıştır.

            BK3’ün mevcut güney duvarında derz yenilemesi yapılmıştır. Sonrasında da kulenin duvarları örülmeye başlanmıştır. Güney duvarı 4.00 m., Batı duvarı dışta 12.80 m, yükseltilmiş, Kuzey duvarı ise mevcut duvarın üzerine 8.00 m yükseltilerek kule içi yürüme yoluna ulaşılmıştır. Bunun üzerine dendan korkulukları ve dendanlar yapılarak yükseklik 2.00 m. daha arttırılmış ve toplamda batı duvarında 14.80, kuzey duvarında 10.00 m. ve güney duvarı 6.00 m. yükseltilmiştir.

Duyurular Tümünü Gör