AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

II. Evre

             II. Evre ana yapının doğu duvarı üzerine, doğu istinat duvarına bitişik olarak geç bir dönemde inşa edilmiştir. Doğu istinat duvarı bu alanda yapının da doğu duvarı olarak kullanılmıştır. AM yapısı olarak adlandırılmış olan yapı, AM 1 olarak adlandırılan ana odadan ve AM 2 olarak adlandırılan bunun kuzeyindeki küçük odadan oluşmaktadır

            AM 1’in iç ölçüleri 7.20 x 6.60 m.dir. Batı duvarının güney ucunda kapı açıklığı vardır. Duvarlar, aynı zamanda doğu istinat duvarı olan yapının doğu duvarı hariç, taş ve tuğlalarla çamur harçlı olarak örülmüştür. Batı duvarında dikdörtgen planlı tuğla tabanlı bir ocak bulunmuştur.

            AM 1’in kuzeyinde yer alan ve bu odanın kuzey duvarına bitişik olarak yapılan AM 2 kareye yakın ve küçük bir odadır. Duvarlar, aynı zamanda doğu istinat duvarı olan odanın doğu duvarı hariç, taş ve tuğlalarla çamur harç ile örülmüştür. Odanın güney duvarı aynı zamanda AM 1 odasının kuzey duvarıdır. Odanın batı duvarının güney ucunda kapı açıklığı vardır. Bu iki oda AM yapısı olarak adlandırılmış ve St. Jean GDA’daki Türk Dönemi yerleşimi olarak tanımlanmıştır.

            AN sarnıcı batısında 52 S plan karesinde AO 2 olarak adlandırılan, bu yapı evresi ile aynı döneme ait başka bir oda açığa çıkarılmıştır. Güney istinat duvarı bu kısımda odanın güney duvarı olarak kullanılmıştır. Duvarları taş ve tuğlalarla çamur harçlı olarak örülmüştür. Odanın doğu duvarının kuzey ucunda kapı açıklığı bulunmaktadır.

            Yine AN sarnıcı batısında 50-51 S plan karelerinde açığa çıkarılan kuzey-güney uzantılı harçsız duvarların da aynı evreye ait olduğu düşünülmektedir. Bunlar kireç harçlı duvarların üzerine yapılan Türk Dönemi duvarlarıdır.

Duyurular Tümünü Gör