AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

                                                   Güney Sur Duvarı Acil Onarımları


  İzmir II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 07.06.2012 tarih ve 979 sayılı kararı doğrultusunda Ayasuluk İç Kale Güney Sur Duvarlarının batı bölümü ve BK2 Kulesi’ndeki Restorasyon çalışmaları, 18.07.2012 tarihinde iskele kurma çalışmalarıyla başlamıştır. Buradaki onarımlar özellikle tehlike arz eden Güney Kule 2’ (GK2) nin batı ve güney yüzündeki mazgalların çevresindeki bozulmuş kısımlarda yoğunlaşmıştır.


  Adı geçen Laskarisler veya Aydınoğulları Dönemi’nde gemi provası şeklinde Bizans Dönemi Kulesi önüne eklenmiş olan bu kulenin arkasında kalan Bizans Dönemi Kulesi’nin batı yüzündeki yoğun boşalma ve yüzey bozulmasına müdahale edilerek bu bölüm de sağlamlaştırılmıştır. Ön kule ve iç kuledeki onarım çalışmaları 24.07.2012 tarihinde başlamış ve 07.08.2012 tarihi itibari ile iskelelerinde sökülmesiyle tamamlanmıştır.


  Çalışmalardaki amaç; Kule ve sur duvarı yüzey malzemesinin yok olduğu bölgelerde özgün malzeme ve detayda, duvar yüzünde hem yüz olacak şekilde yüzey malzemesi dolgusuyla birlikte tamamlamak, derz boşalmalarının izlendiği kısımların temizliğinin yapılıp önerilen harç karışımı ile derz dolgusu ve içerlek derzlemenin yapılmasıdır. 

 

                                                

                                                   Güney Sur Duvarı ve GK 2’de İskelenin Tamamlanması 

                                                   

                                       Güney Sur Duvarı ve GK 2’de Onarımların Sonunda Genel Görünüm 

Duyurular Tümünü Gör