AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

Batı Sarnıcı I - II Kazıları

     Batı Sarnıçları, İç Kale’nin Batı girişinin hemen kuzeyinde 16 K-L plan karesinde yer almaktadır. Dikdörtgen planlı, beşik tonozlarla örtülü ve birbirine bitişik sarnıçlar taş, tuğla ve kireç harcıyla inşa edilmiştir. Batı Sarnıcı I’in iç ölçüleri 5.60 x 4.35 m.dir. Batı Sarnıcı II’nin ise 5.55 x 4.45 m.dir.

     Batı Sarnıç I’de çalışmalara 2010 yılında başlanmıştır. Çalışmalar sırasında sarnıcın güneybatı ve kuzeydoğu köşesinde çok sayıda lüle parçası ele geçirilmiştir.

     2011 yılı kazı çalışmalarında 1.20 m.lik üst tabaka kazılmıştır. Kazı çalışmalarında yoğun olarak sırsız seramikler bulunmuş olup bunlar arasında lüleler ve tüme yakın iki testi bulunmuştur. Lüle parçaları kırmızı hamurlu ve astarlı, çoğunluğu yuvarlak ve basık yuvarlak çanaklı olduğu tespit edilmiştir. Bu örneklerin büyük çoğunluğu 18. yüzyıla tarihlenmektedir.
     Batı Sarnıç II’de kazı çalışmalarına 2011 yılında başlanılmıştır. 4.33 x 3.42 m.lik alanda 1.20 m. derinleşerek yapılan kazılarda yapının sarnıç işlevini yitirdikten sonra taş ve toprak ile dolduğu ve bu süre içinde I. sarnıçta olduğu gibi kaledeki askerlerin lüle içtiği yer olarak kullanıldığı burada bulunan çok sayıdaki lüle parçasından anlaşılmıştır.

 

 

 

 

Duyurular Tümünü Gör