AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

Kale Camii

Kale Camii’nde 2009 Yılında Yapılan Onarımlar

            İç Kaledeki anıt yapılardan biri olan Kale Camii’nde köklü onarımlar için 1998 yılında İzmir Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından bir röleve ve restorasyon projesi hazırlanmış ve bu proje İzmir 2 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmış, Ancak herhangi bir uygulama yapılmamıştır.

            2009 yılında caminin yıldırımlardan etkilenmiş ve yıkılmak üzere olan en tehlikeli kısmı olan minarenin gövde üst kısmı ve şerefenin kurtarılması amacıyla (Resim 11) burada projeye uygun onarımlar yapılmıştır. Şerefe bölümüne kadar yükselen iskele sayesinde önce yuvarlak minare gövdesinin üst kısmındaki eksik bölümler (yaklaşık 2 m. karelik bölüm) ve şerefe orijinal ölçüde tuğlalar ve hidrolik kireç harcı kullanılarak tamamlanmıştır (Resim 12). Minare’nin yanı sıra Cami’nin güney duvarında bozuk durumda olan bölümler sağlamlaştırılmıştır.

            Camiden başka tehlikeli durumda olan sarnıç tonozlarında ve duvarlarında, evlerin bazı duvarlarında acil onarımlar yapılmıştır. Ayrıca yeni kazısı yapılan Kale köşkü güney kapısı ve kuzey duvarında sağlamlaştırma ve basit onarımlar yapılarak ortaya çıkan yapıların kış şartlarında etkilenmemesi sağlanmıştır.

 

  

  

  

Duyurular Tümünü Gör