AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

KİLİSE KUZEY TRANSEPTİNİN KD KAPISI DIŞINDAKİ DOĞU ÇEVRE DUVARI ONARIMLARI

Buradaki çalışmalar 39-40/P-R Plan karesi içinde yer alan Kilisenin Kuzey Transept’in Kuzeydoğu kapısı dışında kuzey-güzey yönlü uzanan doğu çevre duvarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmalardaki amaç, 1960’lı yıllarda kazısı yapılmış ve aradan geçen 55 yılda hava koşullarının etkisiyle yıpranmış olan duvarın korumaya yönelik onarımını yapmaktır. Önümüzdeki dönemde daha da yıpranacağı öngörülen duvarların acil korumaya yönelik onarım çalışmasını yaparak sağlamlaştırmaktır.

Kuzey ve güney bölümü kireç harçlı olan duvarın bu bölümleri tuğla hatıllı taş örgü tekniği ile örülmüştür. Kuzey güney yönlü olan duvar ortadaki giriş açıklığı dahil 12.00 m. uzunluk 1.00 cm. genişliğindedir. Söz konusu olan duvarın alt kısmında taş örgü bunun üzerinde 5 sıra tuğla örgülü atkı kısmen korunmuştur. Duvarın güney uçta tuğla sırası üzerinde birkaç taş sırası korunmuştur.

Duvarın orta kısmındaki kapının geç dönemde kaba bir şekilde çamur harçla örülüp taşlarla kapatıldığı gözlemlenmiştir. Tahrip olan çevre duvarının örülmesi için yıkılan taşlar kullanılmak üzere hazırlanmış ve yıkanmıştır.

Çevre duvarının ortasında geç dönemde kapatılan kapının duvarı orijinaline uygun bir şekilde çamur harcın içine saman koyularak 0.25 m’den 0.75 m’ye yükseltilmiştir. Çevre duvarının kuzeyindeki 2.50 m’lik tuğla hatıllı duvar bölümü, güney bölümünde sağlam kalabilmiş 1.20 m uzunluktaki orijinaline uygun olarak hidrolik harç kullanılarak 0.30 m’den 0.80 m’ye yükseltilmiştir.

Doğu çevre duvarının güneyindeki tuğla hatıllı 2.10 m’lik duvar bölümü de orijinaline uygun olarak hidrolik harç kullanılarak 0.66 m’den 1.02 m’ye yükseltilmiştir. Kuzey-güney yönlü uzanan çevre duvarının üst kısımları yıkıntı şekilde yapılarak duvarın onarımı sonlandırılmıştır.

 Kuzey Transeptin Kuzeydoğu Kapısı Dışındaki Doğu Çevre Duvarının Kuzey Bölümü Onarım Öncesi.

Kilisenin Kuzey Transepti Kuzeydoğu Kapısı Dışındaki Doğu Çevre Duvarının Kuzey Bölümü Onarım Sonrası.

Duyurular Tümünü Gör