AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

KİLİSENİN KUZEY TRANSEPTİNİN GÜNEYDOĞU KÖŞESİ ONARIMI

Çalışmalar 05-13.08.2015 tarihlerinde 42/R plan karesi içinde St. Jean Kilisesi’nin Kuzey Transepti’ nin Güneydoğu köşe duvarında gerçekleştirilmiştir. Bu kısımdaki çalışmaların amacı Kiliseyi gezen ziyaretçiler için yanlış anlaşılmalara sebep olan yapı içi ve dışının belirgin hale getirilmesidir. Bu amaçla kilisenin kuzey transeptinin doğusunda kalan ve temel seviyesindeki çevre duvarını bir miktar orijinaline yakın malzeme ile yükselterek koruma onarım çalışması yaparak ayırmaktır.

Onarımı yapılan L planlı tuğla duvarın kalınlığı 1.14 m dir. Batı kanadı 5.35 m. uzunluğunda, güney kanadı ise 8.20 m. uzunluğunda olan duvarların kuzey ve doğu bitişi bir kapı aralığıyla son bulmaktadır. Duvarın alt kısımndaki temel büyük koyu renk mermer bloklardan oluşmaktadır.

Onarım çalışmasında orijinale bağlı kalınarak tuğla sıraları ile yükseltilen duvarda harç olarak yine orijinaline uygun içine kiremit tozu katılan hidrolik harç kullanılmıştır. Duvarın iç ve dış yüzlerinde orijinaline uygun tuğlalar kullanılırken, iç dolgusu da tuğlalarla doldurulmuştur. Güney ve batı duvarları 0.85 m.den başlayarak birleştikleri güney batı köşeye kademeli olarak 1.75 m’ye çıkarılmıştır.

Kilisenin Kuzey Transept’inin Güneydoğu Köşesi Doğu Duvarı Onarım Öncesi

 Kilisenin Kuzey Transept’inin Güneydoğu Köşesi Doğu Duvarı Onarım Sonrası

Duyurular Tümünü Gör