AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

Kale Köşkü

        2009 yılında kazılan Dizdar-Komutan Evi’nde 1-18 Eylül tarihlerinde acil onarımlar ve konservasyon çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalarda amacımız oldukça yıpranmış durumda günümüze gelebilen ve üzerinden bir kış geçerse yıkılma tehlikesi arz eden kuzey, güney  ve batı duvarlarında sağlamlaştırma ve konservasyon ağırlıklı çalışmalar yapmaktır.

         Bu amaçla özellikle evin kuzey duvarında iki yanda acil onarım çalışmalarına başlanmıştır. Çalışmalarda deneyimli ustalar orijinal malzeme (taş ve eski tuğla ile hidrolik kireç harcı) kullanarak orta kısımda yüksek kalabilmiş bölümü iki yandan desteklemiş ve konsolide etmişlerdir. Güney duvarda ise öncelikle yapının güney kapısına ait iki söve bloğu düştükleri kapı eşiği üzerine kaldırılarak içine yerleştirilen fiber çubuk ve araldit (epoksi)  yardımıyla sabitlenmiştir. Daha sonra yapının GB köşesine yer alan bu kapı sövelerinin boşta kalmaması için iki yanındaki duvarları orijinal malzemenin benzeri taş tuğla ve kireç harcıyla bir miktar yükseltilerek hem kapı kapı sövelere daha çok sağlamlaştırılmış hem de yapının cephesi karşıdan bakılınca görsellik kazanmıştır. Batı sur duvarında yapılan acil onarımlar yine KB köşede yoğunlaşmış ve kuzey duvarında yapılan çalışmaların devamı şeklinde gelişmiştir. Burada yeni bir yükseklik ve hacım yaratılmadan yıkılmış duvar görüntüsü bozulmadan yanı birkaç taş ve tuğla sırası örülmüş ve alttaki orijinal duvarlar sağlamlık kazanmıştır.

           Bu çalışmalar sırasında orijinal duvarlar ile yeni yapılan acil onarımları birbirinden ayırmak için araya kiremit parçaları dizilmiştir. Böylece her zaman yeni eklerle eski kalan birbirinden rahatça ayrılmış olacaktır.

 

   

   

  

 

Duyurular Tümünü Gör