AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

İzmir ili, Selçuk ilçesi Ayasuluk Tepesi St. Jean Anıtı Güney Doğu Yapı Grubu duvarlarında acil onarımlar yapılması hakkında İzmir 2 numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna yaptığımız müracaat sonrası Kurulun 22.08.2013 tarih 2697 sayılı olumlu kararı ile acil onarım çalışmalarına 23.09.2013 tarihinde başlanmıştır.

AE mekanında gerçekleşen acil onarım çalışmalarımız Güney kemer ayağında başlamıştır.Bu ayakta 2.90 m’ lik bölüm orijinal duvar örgüsüne sadık kalınarak tamamlanmıştır. Ayağın kuzey kısmında 1.50 m lik bölüm tamamlanarak ön kemer ayağı orijinal sıralarına uygun olarak sağlama alınmıştır. 

 


AE Odası Güneybatı kemer ayağının acil onarım çalışmaları sonrası görünümü.


 

St. Jean Anıtı Kazısı Güneydoğu Yapı Grubunun orta kısmında bulunan AE Odası’nda bir sütun ile desteklenen iki kemerden güneydeki 1950’li yıllarda yıkılmış kuzey kemer ise yine 1960’lı yıllarda çökmeye başladığı dönemin raporlarından anlaşılmaktadır. 2010 yılında ahşap bir sistemle desteklenen kuzey kemer 2012 yılı yoğun kış şartlarında yıkılmıştır. Yıkılan bu kemerin ve çok bozuk durumdaki taşıyıcı ayaklarının kurul kararı sonrası acil onarım çalışmalarına AE odasının güneyinde bulunan ve ön kısmı tamamen yıkılmış olan güney kemer ayağından başlanmıştır.

 


AE Odasındaki güney kemer ayağının acil onarım çalışmaları sonrası görünümü.


 

 

AE odasının ortasında bulunan ve geçtiğimiz yıllarda yıkılan iki kemerin onarımı yapılmıştır.

 


St. Jean Anıtı Güneydoğu Yapı Grubu AE odasındaki kemerde acil onarım çalışmaları öncesi görünüm.

 


St. Jean Anıtı Güneydoğu Yapı Grubu AE odasındaki kemerlere ahşap kalıplar yerleştirildikten sonraki görünüm

 

 


AE Odası’ndaki güney kemer ayağı ve kemerin onarım sonrası görünümü

 

 


St. Jean Anıtı Güneydoğu Yapı Grubu AE odasındaki kemerlerin onarım çalışmaları sonrası görünümü.

 

 

St. Jean Anıtı Güney-Doğu Yapı Grubunda son çalışma Kilise Apsisi’nin güneyindeki kemerli destek ayağında devam etmiştir. Bu çalışmanın amacı ayağın tehlike oluşturan iç dolgusunu sağlama almaya yöneliktir. Acil onarım çalışmaları kapsamında kemer ayağının orijinal dokusuna sadık kalınarak aynı boyuttaki tuğlalardan oluşan beş sıralı tuğla hatıllar uygulanmıştır. Kilise çevresinde en yüksek kalabilmiş olan destek ayağının korunmasını ve sağlama alınmasını amaçlayan bu onarımın ardından bu alandaki çalışmalarımız sona erdirilmiştir


St. Jean Kilisesi Apsisin Güneyindeki kemerli destek ayağının acil onarım sonrası görünümü

 

 

 

St. Jean Kilisesi Güneydoğu Yapı Grubunda Acil Onarım Çalışmaları sonrası genel görünüm.

 

 


Duyurular Tümünü Gör