AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

KAZI, TEMİZLİK VE ÇEVRE DÜZENLEME ÇALIŞMALARI

2015 Yılı Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Kilisesi Kazı ve Onarım Çalışmaları 1-8 Temmuz tarihleri arasında gerekli görülen alanlarda temizlik çalışmalarıyla başlamıştır. Bu alanlar, genel olarak Kilise’nin Güneydoğu Alan, AN Sarnıcı ve çevresi, İsabey Camii ile Atrium Arasındaki Manastır içi ve çevresidir. Ayrıca Kilise çevresindeki sur duvarlarının üzeri, Atrium’un altındaki nişlerin ve güneybatı sur duvarları üzerinde, Batı ve doğu sur duvarları ile kulelerde devam etmiştir. Ayrıca İç Kale’deki Güney Teras Evleri ve çevresinde yabani otların temizliği yapılmıştır.

İsabey Camii ile Atrium arasındaki Manastır’da bitki temizlik çalışması öncesi

İsabey Camii ile Atrium arasındaki Manastır’da bitki temizlik çalışması sonrası

St. Jean Anıtı Girişi olan Takip Kapısı güneyinde ve Otopark çevresinde 1960 yılı kazıları ve 1980’li yıllardaki düzenlemeler sonrası bir bölümü dizilmiş bir bölümü kazıda bulunduğu şekilde bırakılmış olan mimari parçalar bu yıl düzenlenerek görülebilir ve daha korunaklı hale getirilmiştir.

Özellikle 1960’lı yıllardaki kazılarda bulunan ve Efes’teki bazı yapılara ait olup Ayasuluk Dış surlarında ikinci kez kullanılan mimari parçalar öteden beri kazıda bulunduğu şekliyle korunmaya çalışılıyordu. Bunların düzensiz görünüşünden kurtarılması 2013 yılından bu yana düşünülüyor ancak Efes Müze inşaatı sebebiyle gerçekleşememişti. Bu sezon başında düzenleme amacıyla Efes Müzesi Müdürlüğü ile işbirliği yapılmış ve müzenin vinçi kullanılarak önce Takip Kapısı GD alandaki bloklar düzenlenmiştir.

Daha sonra 1980’li yıllarda kazılarda bulunup otopark alanı çevresine dizilen saçaklık parçaları yine vinç yardımı ile bulundukları zeminden alınıp daha uygun olan duvar üzerine yeniden dizilerek görsellik kazandırılmış ve daha iyi şartlarda korumaya alınmıştır.

Takip Kapısı dışında, GD Alanda mimari blokların düzenleme sonrası görünümü.

Duyurular Tümünü Gör