Menü

Bizi Takip Edin

twitter instagram academia

TONOZLU YAPI

Hierapolis Caddesi Doğu Portiği’nin doğu bitişiğinde yer alan yapı dikdörtgen planlı olup iç ölçüleri 5.75x11 m, yüksekliği ise 3.50 metredir. Hierapolis Caddesi'nin ilk yapım evresinde dükkân ya da depo olarak inşa edilen yapı, son kullanım evresinde (MS 9. yy.) mezar olarak kullanılmıştır. Yapı içerisinde bulunan kafatasları, MS 9. yüzyıla tarihlendirilen freskolar ve sikkeler bunu kanıtlamaktadır.

Doğu-batı yönlü uzanan yapının üst örtüsü çay taşı ve harç ile meydana getirilen tonozla oluşturulmuştur (Figür 1 ve Figür 2). Yapının batısında bir giriş kapısı bulunmakta (Figür 3) ve girişin karşısındaki doğu duvarı üzerinde de bir ışıklık yer almaktadır. Işıklıktan ve batıdaki giriş kısmından içeri doğal yollarla akan erozyon toprağı, yapıyı çatı seviyesine kadar doldurmuş ve korumuştur (Figür 4). Kazı toprağı, elektrikli yükleme bandı yardımıyla yapının dışına taşınmıştır.

Yapının doğu duvarının batı cephesi üzerinde fresk bulunmaktadır (Figür 5). Fresk üzerinde iki pano ve panolar içerisinde de çok renkli olarak yapılmış figür ve bezemeler yer almaktadır. Solda yer alan panoda, merkezde yer alan ve üzerinde olasılıkla İsa Peygamber'in cepheden portresinin yer aldığı mandorla, her iki yanda yer alan uçar pozisyondaki iki melek tarafından taşınmaktadır. Kompozisyonun sağ üst köşesinde elinde  haç biçimli asa tutan bir erkek figür yer almaktadır. Benzer bir figür sol tarafta da olmalıdır ancak korunamamıştır. Sağdaki panoda ise mekân içerisindeki bir pencereden dışarıya bakar pozisyonda bir kadın figürü betimlenmiştir. Kompozisyonun tamamı düşünüldüğünde İsa Peygamber'in göğe yükseliş sahnesi (ascension) ve bunu izleyen inananlar resmedilmiş olmalıdır. 

 

Duyurular Tümünü Gör