Menü

Bizi Takip Edin

twitter instagram academia

ERKEN BİZANS KİLİSESİ 4

Kentin ana caddelerinden olan Sütunlu Cadde ve Erken Bizans Sur Duvarı’nın kuzeyinde ve Kemerli Yapı’nın da güney bitişiğinde bulunmaktadır (Figür 1). Hierapolis Caddesi üzerine inşa edilmiştir. Yapının, batıdaki narteks bölümünden sonra naos ve sonrasında doğuya bakan bir apsis bölümü gelmektedir (Figür 2). Apsis duvarının önünde de synthronon bölümünün bir kısmı günümüze kadar korunagelmiştir.

Doğu-batı yönlü uzanan kilise 16.45x6.05 m ölçülerinde olup, çatı yüksekliği 7 metredir (Figür 3).

Kilisenin girişindeki tuğla ve traverten döşemeler, Hierapolis Caddesi’nin Roma Dönemi zemininin 30 cm üzerine yapılmış olup kilisenin atrium kısmı olarak düşünülebilir.

Naos bölümünün kuzey duvarı üzerinde iki azizin betimlendiği bir fresk bulunmaktadır. Azizlerin, sağ elleri göğüslerinde olup baş kısımları korunamamıştır. Krem renk arka fon üzerinde bordo renklerin ağırlıklı olarak kullanıldığı fresklerde kırmızı, sarı ve lacivert gibi renkler de kullanılmıştır. Yine naosun güney duvarı üzerinde, bir kısmı 2012 yılı kazılarında açığa çıkarılan yazıtlı freskin, tamamı açığa çıkarılarak konservasyon çalışmaları yapılmıştır. Kırmızı renk arka fon üzerine beyaz renk boya ile yapılan fresk üzerinde 12 satırdan oluşan bir yazıt bulunmaktadır. Söz konusu yazıtlı fresk kilisenin ilk evresine (MS 5-6. yüzyıl) tarihlendirilirken, kuzey duvar üzerindeki aziz betimlemeleri de ikinci kullanım evresine (MS 10. yüzyıl) tarihlendirilmektedir. Ayrıca narteks bölümünün doğu duvarı üzerindeki bir blokta da kırmızı renk boya ile yapılan haç işareti yer almaktadır.

İlk inşası MS 5. ve 6. yüzyıla ait olan yapı, çeşitli düzenlemelerle MS 10. yüzyıla kadar kullanılmıştır (Figür 4).

 

Duyurular Tümünü Gör