ROMA HAMAMLARI

Stratonikeiada ele geçen yazıtlarından, kentte en az üç hamamın olduğu ve en az birisinin kadınların kullanımına yönelik inşa edildiği bilinmekle birlikte, bu yapı komplekslerinden sadece ikisinin kalıntıları görülebilir durumdadır. Kalıntıları görülebilecek durumda olanlardan Roma Hamamı-1 kentin batı, Roma Hamamı-2 ise doğu bölümüne yakın bir konumda yer almaktadır. Bu hamam komplekslerinden, kısa gezi güzergahı üzerinde yer alması nedeniyle daha çok ziyaretçi tarafından görülen Roma Hamamı-1 yapısında kazılar halen devam ettirilmekte olduğundan, diğerlerine kıyasla daha çok bilgi ve görülebilir durumda kalıntıya sahiptir.

Roma Hamamı-1, Gymnasionun hemen doğusunda ve kentin batı-doğu yönlü ana caddesinin başlangıç kısmının hemen güneyinde yer almaktadır. Batı Cadde ile Roma Hamamı-1 arasında Latrina bulunmaktadır. Hamamın doğusunda ise Bouleuterion görülmektedir. 

Roma Hamamı-1'in, kuzey-güney doğrultulu, birbirine paralel ve simetrik olarak apodyterium (soyunma), frigidarium (soğuk yıkanma), tepidarium (ılık yıkanma), caldarium (sıcak yıkanma) ve servis amaçlı kullanılan en az altı odadan meydana geldiği düşünülmektedir. 

  

Batı Cadde, Latrina ve Roma Hamamı-1'in güneybatıdan görünümü