ARKEOLOJİ BÖLÜMÜ

Menü

Pamukkale Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü bünyesinde 6 Kazı bulunmaktadır (2016 yılında Yrd. Doç. Dr. Mustafa BÜYÜKKOLANCI'nın emekli olması nedeniyle Ayasuluk kazıları Kültür ve Turizm Bakanlığı yönetiminde yürütülmektedir).

Yaz döneminde bölümümüzde Bakanlar Kurulu Kararlı kazılar yapılmış/yapılmakta olup bunlardan Ani ve Aizanoi kazıları 2018 sezonunu tamamlamıştır. Laodikeia, Tripolis ve Stratonikeia kazıları ise 12 ay üzerinden devam ettirilmektedir.

2018 yılında Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından; Laodikeia Batı Tiyatrosu, Tripolis Anıtsal Çeşme ve Stratonikeia Tiyatrosu ile Anıtsal Giriş Kapıları projeleri desteklenmiştir.

Bölümümüzde yürütülen Antik kazılara 2018 yılında gelen yerli ve yabancı konuklar ile öğrencilere tanıtılarak yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verilmiş/verilmektedir.

Bölümümüzde yürütülmekte olan kazılar sayesinde bölümümüzü tercih eden öğrencilerimiz teorik bilgileri, alanda uygulamalı olarak yapabilme şanslarına sahiptir.

Ülkemizde ilk kurulan Arkeoloji Enstitüsünde Lisans Programını tamamlayan öğrenciler Lisansüstü (Yüksek Lisans + Doktora) Programlarını yapma imkânına sahiptir. 

 

Laodikeia Kazısı     Stratonikeia Kazısı    Tripolis KazısıAizonai Kazısı