Bölümümüzün Tarihçesi

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü'nün kökeni sosyal politika disiplinine dayanmaktadır. Almanya'dan Türkiye'ye gelen bilim insanlarından Gerhard Kessler öncülüğünde 1936 yılında İstanbul Üniversitesi, ardından 1960 yılında eski Çalışma Bakanlarımızdan Prof. Dr. Cahit Talas öncülüğünde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi çatısı altında sosyal siyaset kürsüsü kurulmuştur. 

1980 yılında Yükseköğretim Kurumu'nun kurulmasının ardından başlayan üniversitelerin yeniden yapılandırılması sürecinde Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümleri kurulmaya başlamıştır. Bölümün amacı çalışma ilişkilerini sosyal politika, hukuk, ekonomi, sosyoloji, psikoloji ve yönetim gibi sosyal bilimlerin çeşitli disiplinleri ışığında incemek ve bu kapsamda eğitim ve öğretim sunmaktır.

Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde ise bölümün kuruluşu 2004 yılında gerçekleşmiştir. 2004 yılından bu yana lisans eğitim ve öğretim faaliyetlerini yerine getiren bölüm, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü çatısı altında 2009 yılından itibaren yüksek lisans, 2014 yılından itibaren de doktora programı yürütmektedir. 

 

Menü