Turizm İşletmeciliği Bölümü

Turizm İşletmeciliği bölümü hakkında genel bilgi:

Turizm İşletmeciliği bölümü, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun 2007 yılında kurulmasıyla beraber Konaklama İşletmeciliği ismiyle eğitim-öğretim hayatına başlamış; 2009-2010 yılında ilk öğrencilerini kabul etmiştir. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun 2013 yılında fakülte olmasıyla Konaklama İşletmeciliği bölümü de ismini Turizm İşletmeciliği bölümü olarak değiştirmiştir.

Turizm İşletmeciliği Bölüm Misyonu:

Turizm İşletmeciliği bölümünün misyonu; öğrencilere turizm sektöründe ihtiyaç duyulan teorik ve pratik bilgi ile ve mesleki becerilerini geliştirecek şekilde eğitim sunmak, sektöre hazır ve nitelikli elemanlar yetiştirmektir. Bölümün diğer amaçları, turizm sektöründeki son gelişmeleri takip etmek, yön vermek ve diğer ulusal ve uluslararası eğitim kurumları ve turizm paydaşları ile iş birliği yaparak sektördeki yeniliklere katkı sağlamaktır.

Turizm İşletmeciliği Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları:

Mezunlarımız turizm sektöründe orta ve üst düzey yönetici olabilecek yeterliliklere sahip olmaktadırlar. Ayrıca, almış oldukları eğitim, işletmeciliği de içerdiğinden farklı sektörlerde de kariyer yapma imkân ve kabiliyetine sahip olmaktadırlar. Özel sektör dışında kariyer yapmak isteyen mezunlarımız turizm alanında akademik kariyer yapma fırsatına da sahiptir. 

Mezunlarımızın büyük çoğunluğu özel sektörde orta ve üst düzey yönetici olarak çalışmaktadır. Girişimciliğin desteklendiği fakültemizde öğrencilerimiz kendi işletmelerini de kurabilmektedir. Mezun öğrencilerimizin bir kısmı Millî Eğitim Bakanlığında öğretmen, bir kısmı üniversitelerde akademisyen olarak görev almaktadır.

Turizm İşletmeciliği Bölümünün; Turizm Rehberliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İşletme, Fransız Dili ve Edebiyatı bölümleri ile çift anadal anlaşmaları bulunmaktadır.

Lisansüstü eğitim

Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı tezli yüksek lisans programı ile Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalında doktora programı bulunmaktadır

Uluslararası İlişkiler

Bölümümüzün öğrencileri Erasmus veya özel değişim programları kapsamında çok sayıda üniversitede eğitim alabilmektedir. Turizm İşletmeciliği bölümü için 24 Erasmus+ ve 1 adet KA 107 anlaşmasın gerçekleştirmiştir.

 

DERS KATALOĞU