Erasmus programı, Avrupalı yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır. 

 

Mevlana programı ise, hiçbir coğrafi bölge ayrımı gözetmeden bütün dünyadaki yüksek öğretim kurumlarını kapsayan öğrenci ve öğretim üyesi hareketliliğini desteklemektedir.

 

Bunun yanısıra yükseköğretim sistemini iş dünyasının gereksinimlerine uygun olarak geliştirmek ve üniversite mezunlarının iş dünyasında istihdam edilebilirliğini arttırmak amacıyla yükseköğretim kurumları ile çalışma çevreleri arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin arttırılmasını da teşvik etmektedir.

 

Doç. Dr. Can Berk KALAYCI

Endüstri Mühendisliği Bölümü
Erasmus/Mevlana Programları Koordinatörü

 

Erasmus+ Programı Kapsamında Anlaşmalı Olduğumuz Bölümler

Üniversite

Bölüm

Ülke / Şehir

Kontenjan

Dil

UNIVERSITE CATHOLIQUE DE LILLE

Endüstri Mühendisliği

Fransa / Lille

2 Lisans / Y. Lisans

Fransızca

FACHHOCHSCHULE REGENSBURG

Endüstri Mühendisliği

Almanya / Regensburg

2 Lisans / Y. Lisans

Almanca

POLYTECHNIO KRITIS

Üretim Mühendisliği ve Yönetimi

Yunanistan / Girit

2 Lisans / Y. Lisans

İngilizce

CZESTOCHOWA UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

Üretim Mühendisliği ve Malzeme Teknolojisi

Polonya / Czestochowa

4 Lisans / Y. Lisans

İngilizce

BIALYSTOK UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

Endüstri Mühendisliği

Polonya / Bialystok

3 Lisans / Y. Lisans

İngilizce

TECHNISCHE UNIVERSITÄT BERLIN Endüstri Mühendisliği Almanya / Berlin 1 Lisans & 1 Y. Lisans İngilizce / Almanca

 

Mevlana Programı Kapsamında Anlaşmalı Olduğumuz Bölümler

Üniversite

Bölüm

Ülke / Şehir

Kontenjan

Dil

Kasetsart University

Endüstri Mühendisliği

Tayland/ Bangkok 

2 Lisans/ Y. Lisans/ Doktora

İngilizce

International Black Sea University

Endüstri Mühendisliği

Gürcistan/ Tbilisi

2 Lisans

İngilizce

Ningbo University

Endüstri Mühendisliği

Çin/ Zhejiang

2 Lisans/ Y. Lisans/ Doktora

İngilizce

Zheijang Wanli University

Endüstri Mühendisliği

Çin/ Zhejiang

2 Lisans/ Y. Lisans/ Doktora

İngilizce

Keimyung University Endüstri Mühendisliği Güney Kore / Daegu 2 Lisans / Y. Lisans/ Doktora İngilizce

 

 

Erasmus ve Mevlana değişim programları hakkında detaylı bilgileri almak ve başvuru süreçlerini aşağıdaki bağlantıyla verilen web sayfasında bulabilirsiniz:

 

Pamukale Üniversitesi Uluslarası ilişkiler Koordinatörlüğü

 

Öğrenci Deneyimleri

busra_Akkulak

Büşra Akkulak

2012-2013 Güz

Varşova Teknik Üniversitesi

 

Erasmus, üniversiteye yeni gelen her öğrencinin hayalidir galiba ya da en azından benim için öyleydi. Sadece zamanı net olmayan bu süreci ben 3.sınıfın güz döneminde Polonya’nın Varşova şehrinde yaşadım. Baştan anlatmaya başlayacak olursam sınavları geçip yerleştikten sonra işler kendiliğinden oluvermiyormuş hemen bunu görmüş oldum. Gitmek için hazırladığım belgeleri düşününce aklıma gelen tek şey mailler ve koşuşturmaca. Ama bu aşamalar gidecek arkadaşları yıldırmasın uçak biletini aldığım andan itibaren heyecan başlamış ve giderek artmıştı. Tabi her yeni yurt dışına çıkacak öğrenci gibi benim ve ailemin merak ettikleri noktalar vardı nerde yaşayacağım, oradaki kültüre uyum sağlayabilecek miyim ve iletişim konusu gibi. Ama çok da endişelenmeye gerek yokmuş, insan her şeye kolayca alışıveriyor hele ki böyle güzel bir duruma daha hızlı oluyor. Yeni yerler görüyor, yeni insanlar tanıyor ve yeni kültürler öğreniyordum ve kendi kültürümüzü karşı tarafa anlatmaya çalışıyordum. Bizim hakkımızda bilinmeyenler ya da yanlış bilinenler ve aynı şekilde bizim diğer milletler hakkındaki bilmediklerimiz. Zamanla tanıyordu herkes birbirini. Erasmusun en güzel yanlarından biri de Avrupa’nın birçok şehrini görme fırsatına sahip oldum. Sırt çantamızı takıp ve elimize haritamızı alıp saatlerce yürüyerek adım adım geziyorduk. Fotoğraflar çekinip eğleniyorduk. Şimdi o fotoğraflara ara ara bakıp o zamanları hatırlayınca yüzümde bir tebessüm beliriyor. İyi ki gitmişim diyorum. Ve tanıdığım herkese de gitmesini söylüyorum. Hayatta yaşayabileceğimiz en güzel tecrübelerden biridir ERASMUS.

nilay_Akmese

Nilay Akmeşe

2012-2013-Güz/Bahar

Ostbayerische Technische Hochschule / Regensburg

 

Ben 2012-2013 Eğitim öğretim yılında 1 sene boyunca Almanyanın Regensburg şehrindeydim. Erasmus deneyimini üniversitenin ilk yılından beri planlıyordum. Gidersem ne yaparım, nasıl yararlı olur bana vb. Fakat gidince bütün planlarım altüst oldu ve Erasmusun büyüsüne kaptırdım kendimi. Mükemmel arkadaşlıklar kurdum, mükemmel dakikalar yaşadık hepbirlikte. Bir dönem kalsaydım belki bu kadar bağlanmazdım fakat ben iki dönem kalanlardanım. Almanya'nın o küçük şirin şehri beni etkisi altına aldı. Ve geri dönmek istemedim. Geriye bir yığın fotoğraf, hatırladığınızda gözlerinizi dolduran ve gülümseten anılar kaldı. Gitmek isteyip de cesaret edemeyen arkadaşlara tavsiyem; dil problemini sorun etmeyin orada herkes sizin gibi. Onlar da Erasmus öğrencisi. Kendinizi hiç yabancı hissetmiyorsunuz. Ben hiç zorluk çekmedim. Son olarak mümkün ise bir sene kalınız ve dilinizi geliştirerek dönünüz. Erasmus'u eğlenerek ve aynı zamanda kendinizi geliştirerek değerlendirebilirsiniz.

Erasmus Ayrıcalıktır!

 

semiha_ulucenk

Semiha Ulucenk

2013-2014 Güz/ Bahar

Warsaw University of Technology

Çoğu öğrencinin hayalidir, yurtdışında bulunmak ve istediğin her yere özgürce gidebilmek. İşte bu fikre sahip her öğrencinin hayallerini gerçekleştirme yoludur erasmus. Benim erasmus maceram Polanya’nın Varşova kentinde başladı. Tabi buraya gitmeden önce geçtiğim yol az kalsın benim bu mükemmel deneyimi tatmama engel oluyordu. Ancak şunu söylemeliyim ki o günleri bile arıyorum. Varşova’ya ilk adım attığım andan itibaren hissettiğim duyguyu şu anda tarif bile edemem, kafamdaki birçok korku sinyalleri beni endişeye sürüklemesine rağmen Varşova’nın o eşsiz güzelliği bunların hepsini kolayca yok etti. Varşova herkesin ruh haline göre davranan gerektiğinde sizi içsel dinginliğe götürüp yeri geldiğinde sizi çılgınlarca eğlendirecek bir yapıya sahip. Çünkü bu şehir sahip olduğu büyük yaşam parkları ile sizi kentin karmaşasından bir an olsun ayırabiliyor. Diğer yandan düzenlenen partiler sayesinde eğlenme fırsatı bulunabiliyor. Birde Polonyalıların eşsiz dediği ancak bizim için hiç iç açıcı olmayan bir mutfağı var ancak korkmayın siz öğrencisiniz ve size uygun başka seçenekleri Varşova’da çok rahat bulabilirsiniz. İşte ben erasmus programı sayesinde bu şehrin tüm bu güzelliklerini yaşadım ve yine erasmus sayesinde hiçbir zaman unutamayacağım harika dostluklar edindim. Ben erasmusa 2 dönemlik gidenlerdim ve bulunduğum her gün yeni şeyler öğrenme fırsatı buldum. Öğrendiğim her şey bana büyük bir tecrübe kazandırdı. Şunu söylemeliyim ki erasmus programı sana sınırları olmayan bir dünyada yalnız başına mücadele etme olanağı sunuyor ve oradan ne kadar yararlanmak istediğini sen seçiyorsun. Erasmus programına katılmak benim hayatta verdiğim en doğru kararlardan biriydi. Benim tavsiyem, eğer böyle bir şansınız varsa sakın kaçırmayın, herkese bol şanslar!!!

burak_kurt

Burak Kurt

2013-2014 Güz/ Bahar

Warsaw University of Technology

 

Ben 2013-2014 eğitim döneminde 1 yıl boyunca Polonya’nın Varşova şehrindeydim. Daha önce hiç Erasmus yapmayı düşünmemiştim. Bir gün bir arkadaşımla oturup konuşurken bu konu açıldı ve o Erasmus yapmayı aklıma soktu. Şuan ona ne kadar minnettar olduğumu anlatamam. Çünkü üniversite hayatımın en güzel bir yılını geçirdim. Tabi her sefanın bir cefası olduğu gibi Erasmus yapmanın da bazı sıkıntıları var. Öncelikle gitmeden önce hazırlanması gereken evraklar var. Okulu uzatmamak için ayarlamanız gereken eşlenikler var. Ama bu konuda size yardımcı olacak çok iyi bir hocanız da var. Bir diğer sıkıntı ise tabi ki stres (kendim gibi ilk defa yurtdışına çıkacak öğrenciler için geçerli). Bunu aşmanız için yapacağınız hiç bir şey yok sabredeceksiniz ve ülkeye girişinizden 2 hafta sonra ne kadar doğru bir karar verdiğinizi anlamaya başlayacaksınız. Korkacak hiç bir şey yok 1 ay içinde orayı artık benimsemeye başlıyorsunuz ve birinci dönemin bitiminde zamanın çabuk geçtiğini 1 senenin bile yetmeyeceğini düşünmeye başlıyorsunuz.

Erasmus ile ilgili şiddetle önereceğim konu 2 dönemlik Erasmus yapmanızdır. Ben başvuruda 1 dönem olarak başvurmuştum ama daha sonrasında giden arkadaşlarımla konuşunca 2 döneme çevirdim. Bu verdiğim önemli kararlardan biriydi. Çünkü erasmusta zaman çok çabuk geçiyor. Hem kendinizi ve yabancı dilinizi geliştirme açısından, hem de yurt dışına çıkıp görmek istediğiniz yerlere gitmeniz açısından 1 dönem hiç bir şekilde yeterli olmayacaktır. Çünkü orada zaman çok hızlı akıp gidiyor.

Ben 1 sene boyunca toplam Polonya ile birlikte 10 ülke gezip gördüm. Erasmus yapmasam acaba hayatımda hiç yurt dışına çıkar mıydım veya şimdiki gibi yeniden yurt dışına nasıl giderim diye düşünür müydüm emin değilim. Ama bir kere o kapıdan girince hiç geri gelmek istemeyeceksiniz bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Eğitim ve dil geliştirme açısından bakacak olursam bu tamamıyla kişiye göre değişkenlik gösteren bir durum ama bu değişkenlik hep ileri yönde olur. Bazılarında az ilerleme olur bazılarında oldukça yüksek olur.

Ben orada herhangi hiçbir zorlukla karşılaşmadım. Bunların yanında edindiğim arkadaşlıklar, gezdiğim ülkeler, tanıdığım kültürler, katıldığım etkinlikler, kişisel gelişimim bunların hepsi bana her hatırladığımda yüzümü güldürecek ve meslek hayatımda belki küçük belki büyük bir artı sağlayacak tecrübelerdir. Kısacası Erasmus Yapmamak Pişmanlıktır ve Şiddetle Tavsiye Edilir…

 

 

deniz_gorkem_ozen

Deniz Görkem Özen

2012-2013-Bahar

Ostbayerische Technische Hochschule / Regensburg

 

Almanya’nın Regensburg şehrinde Erasmus programı ile eğitim görme şansı yakaladım. Bölüme başladığımda böyle bir düşüncem yoktu. Fakat zamanla bu tür imkanlar hakkında bilgi sahibi olmaya başladım ve kendime fırsat yaratabileceğimi gördüm. Şansımı denedim ve gitmeye hak kazandım. Sonrasında belgeler ve vize işlemleri için koşuşturmaca başlıyor ama buna gerçekten değiyor. O koşuşturmaca bile kişinin gelişmesinde etkili. Yurtdışına gittiğimde ilk dikkatimi çeken kültür farklılıkları oldu. Yaşam tarzları, karakteristik özellikleri ve davranış şekilleri bizden farklı. İnsanların birbirlerine karşı saygıları ve başkalarının düşüncelerine verdikleri değer gözle görülür derecede dikkat çekici. Bu tür olaylar ile karşılaştığınızda önce şaşırabilirsiniz, alışmaya başladığınızda ise bakış açınızın genişlediğini fark edeceksiniz. Olaylara ve insanlara karşı tutumunuz ve buna paralel olarak davranışlarınız olumlu yönde değişir ve saygın kişilik kazanmaya başlarsınız. Farklı ülke ve şehirleri gezerek yeni insanlar ile tanışabilir, eşsiz yapı ve manzaraları fotoğraflar çekerek ölümsüzleştirebilirsiniz. Döndüğünüzde fotoğraflara tebessüm ile bakıp o anları zihninizde canlandırırsınız. Gittiğiniz okulda Erasmus arkadaşları edinip çok eğlenceli zamanlar geçirirsiniz. Partiler düzenleyip her ülkenin kendine özgü yemeklerini tadabilir, kendi geleneklerimizi ve kültürümüzü onlara tanıtabilirsiniz. Tabi şehirdeki Türk marketlerini arayıp bulmadan da olmaz çünkü kendi lezzetlerimize özlem duyabilirsiniz. Derslerimde başarısız olurum diye düşünmeyin çünkü burada yaşayacağınız tecrübeler ve deneyimler koyduğunuz hedefte hayatınız boyunca size yol göstericiler olacaktır. ERASMUS ile size bir sizi daha katabilirsiniz.

sinem_murat

Sinem Murat

2013-2014-Güz/Bahar

Ostbayerische Technische Hochschule / Regensburg

 

Erasmus öğrenci değişim programı eminim tüm öğrencilerin katılmak istedikleri bir programdır. Erasmus kapsamında gittiğim ve bir sene kaldığım Regensburg/Almanya hayatımın en güzel hatırası olarak her zaman aklımda kalacak. Pek çok milletten sizler gibi değişim öğrencilerinin bir arada olması

her zaman kolay ele geçecek fırsatlardan değil. Çok farklı kültürler, binbir çeşit hayatlar, birbirinden eğlenceli sosyal etkinlikler, bitmek bilmeyen seyahat planları belki de en önemlisi hiçbir şeyini bilmediğin hayatında ilk kez ayak bastığın bir memlekette her şeye göğüs gerebilmek, zorluklarla başa çıkabilmek, derdini anlatıp kendini ifade edebilmek ve tüm bunların getirdiği özgüven sizi gerçekten siz yapacak.

Hayalini kurmak bile güzeldir 'Erasmus'un! Mutlaka hayallerinizin peşinden koşun!

 


 

 

Güncelleme: 15.03.2019