Neden Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü?

NEDEN BİZ?

 

Çok değerli gençler,

Hayatımızın akışına yön veren birkaç önemli karardan birisi de meslek seçimidir. Yine meslek seçimine bağlı olarak hangi şehirde ve hangi üniversitede öğrenim göreceğimize karar vermemiz gerekmektedir. Genç arkadaşlarımızın karar süreçlerinde rehberlik etmesi ve hayatı boyunca sevdikleri mesleği icra etmesi için birkaç önemli konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle kişiliğinize uygun, seveceğiniz ve tutku ile çalışmaktan keyif alacağınız mesleği seçmenizin sizi daha mutlu ve başarılı yapacağına içtenlikle inanıyorum.  “Tutku, geminin yelkenlerini şişiren rüzgardır; bazen gemiyi batırdığı olur, ama onsuz gemi yerinden kımıldayamaz.” VOLTAIRE.

Endüstri mühendisleri insan, makine, malzeme, enerji gibi kaynakların optimum kullanımı için hizmet sistemlerinin (sağlık, finans kuruluşları gibi) ve endüstri sistemlerinin (elektronik, metal, makine, tekstil, kablo, vb sektörlerdeki tüm kuruluşlarda) tasarlanması, geliştirilmesi ve yönetilmesi süreçlerinde görev almaktadır. Analitik düşünen, takım çalışmasına yatkın, sosyal ilişkileri kuvvetli, sürekli gelişim için kendini ve sistemleri değiştirme potansiyeli olan ve çevresini etkileyebilen kişilikteki adaylar için Endüstri mühendisliği uygun bir meslek olarak önerilmektedir.

Endüstri mühendisi olmaya karar vermiş genç arkadaşlarımız için Pamukkale Üniversitesi Endüstri mühendisliği bölümünü ve Denizli’de öğrenimi seçmeleri için nedenleri kısaca açıklamak istiyorum;

Nitelikli akademik kadro: Mesleki bilgileri kazanım için bir bölümdeki en önemli unsur öğretim kadrosudur. Hem ülkemizdeki hem de yurt dışındaki saygın üniversitelerde öğrenim görmüş, kendi alanlarında hem teorik  bilgi birikimine hem de uygulama deneyimine sahip  genç bir akademik kadromuz mevcuttur. Öğrenciyle iletişimi kuvvetli, öğrenciye gerekli kariyer yönlendirmesi sunan, uluslar arası işbirliği çevresine sahip bir akademik kadro çalışma fırsatı sizin için oldukça önemlidir.

Güncel eğitim programı ve ders içerikleri: Dünyadaki eğilime uygun olarak bir endüstri mühendisine kazandırılması gereken yetkinlikler dikkate alınarak eğitim programı tasarlanmıştır. Pamukkale Üniversitesi Endüstri mühendisliğinin öğretim dili Türkçe olup, İngilizce ve mesleki İngilizce dersleri zorunludur. Ayrıca bölümümüzde 1 yıl süreli İngilizce hazırlık programı uygulanmaktadır. Programdaki derslerde hem teorik bilgi paylaşılmakta hem de uygulama projeleri hazırlatılmaktadır. Uygulamalı projeler endüstrisi ile ülkemizde sayılı şehirler arasında yer alan Denizlideki firmalarda hazırlanmaktadır. Programın akreditasyonu için MÜDEK başvurumuz değerlendirilmiş ve bölümümüz 2021 yılına kadar 5 yıl süre ile akredite olmuştur. Ayrıca mezunlarımızın istihdam oranı %98 olarak belirlenmiştir.

erasmus_pic

Uluslararası Değişim (Erasmus, Mevlana) ve Farabi Değişim Programları:  Bölüm öğrencilerimizin ulusal ve uluslararası değişim programları ile öğrenimlerinin bir bölümünü başka üniversitelerde yapması özendirilmektedir. Bu kapsamda Almanya, Fransa, Yunanistan, Polonya olmak üzere bu ülkelerdeki üniversitelerle Erasmus değişim programı anlaşmaları, Çin, Malezya, Tayland gibi ülkelerdeki üniversitelerle Mevlana değişim programı anlaşmaları mevcuttur. Ülkemizdeki bir çok üniversite ile de Farabi değişim programı anlaşması vardır. Her dönem öğrencilerimizin yaklaşık %30’u bu programlarla değişimden yararlanmaktadır. Bu programlarla öğrenciler farklı ülke, kültür ve sistem konusunda deneyim kazanmaktadırlar.

Öğrencinin sosyal, kültürel ve spor faaliyetleri: Bölümümüz öğrencilerinin aktif olarak faaliyet gösterdiği İnovasyon ve Liderlik kulübü, Endüstri mühendisliği toplulukları mevcuttur.  Konferans, seminer, eğitim ve çeşitli sosyal etkinliklerin düzenlendiği faal bir öğrenci topluluğu ile öğrenciler geniş bir işbirliği ağına sahiptir. Kampüsümüzde devlet tiyatrosu mevcut olup burada tiyatro ve sanatsal etkinlikler düzenlenmektedir. Yine olimpik yüzme havuzunu, dans salonlarını, kapalı spor salonunu, tekno fitness salonunu içeren Türkiye’nin en büyük kapalı spor merkezi üniversitemizde mevcuttur.

havuz_pic

Konaklama ve Yurt İmkanları: Öğrencilerin barınma ihityaçlarını karşılamak için hem devlet hem de özel teşebbüse ait imkanlar mevcuttur.  Kredi Yurtlar Kurumuna ait barınma kapasitesi 4150 kişi olan modern kız ve erkek öğrenci yurdu  kampus alanı içerisindedir.  Yine öğrenciler için farklı bir çok opsiyon (apart vs..) bulunmaktadır.

Burslar ve Öğrenci Çalışma İmkanları: Öğrencilerin ekonomik durumları ve başarı durumlarına göre üniversite farklı burslar sağlamaktadır. Yine bölgedeki farklı sivil toplum kuruluşları da öğrencilere burs imkanları sunmaktadır.

fitness_pic

 

Denizlide Yaşam: Denizli Pamukkale, Karahayıt, antik kentleri, kaklık mağarası ve şelaleleri gibi doğal güzellikleri ile çok iyi bilinen bir şehirdir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra 45000 öğrencinin bulunduğu yaşayan canlı bir merkezdir.  Yine sağlık kuruluşları, firmaları ve alışveriş merkezleri ile ticaretin ve sanayinin gelişmiş olduğu sanayi kentlerinden birisidir.

Bölümümüzü tercih ettiğinizde size sadece bir diploma değil, ilkelerimiz doğrultusunda liderliğin sistematikleştirildiği programımızla sizleri yarınlara hazırlamayı hedefliyoruz.

Saygılarımla

Prof. Dr. Aşkıner Güngör
Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı

Son Güncelleme: 15.03.2019