Pamukkale Üniversitesi

Mühendislik Yönetimi II. Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı

 

Mühendisliğin Yönetimde Sistematik Kullanımı…

 

 

Genel Bilgiler:

Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı tarafından yürütülmekte olan Mühendislik Yönetimi II. Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı, mezunlarına, sistematik düşünme, derinlemesine analiz ve yaratıcı çözümler geliştirme becerilerini kazandırarak nitelikli işletmeler tarafından tercih edilir olma şansı sunmaktadır. Lider kurumlar, ürün ve hizmet geliştirme, tasarlama ve üretme süreçlerini yönetme becerisi yüksek, yetenekli ve teknik altyapısı güçlü çalışanlar talep etmektedir. Mühendislik Yönetimi, dengelenmiş teorik ve uygulamaya dayalı esnek eğitim programı, nitelikli ve tecrübeli akademik kadrosunun sunduğu seçmeli derslerle öğrencilerin ilgi alanlarına uygun gelişebilme potansiyeli sunan bir programdır.

 

Gelecek bugünden gelir…

Programın hedef kitlesi, gelen taleplere ve kapsamlı değerlendirmelere dayalı olarak oldukça geniş tutulmuştur. Programın gelişime açık yapısı ve mevcut kapsamı nitelikli akademisyenlerce, işletmelerin yöneticilerinin görüşleri de dikkate alınarak oluşturulmuştur. Mühendislik Yönetimi Program mezunları, farklı ölçekteki firmalarda her seviyede yönetimde görev alabilirler. Program, öğrencilerine modern üretim ve yönetim teknikleri, girişimcilik, proje yönetimi, liderlik ve insan kaynakları, yalın üretim, simülasyon, sistem analizi, kalite yönetimi ve benzeri birçok alanda teorik ve uygulamalı bilgi barındırmaktadır. Elde edilen kazanımlar, mezunları, işletmelerin süreçlerinin daha verimli ve düşük maliyetli tasarlanması ve yürütülmesini sağlayacak doğru stratejilerin geliştirilmesinde direkt veya dolaylı sorumluluk sahibi yapacaktır. Bu nedenle, program, geleceği bugünden planlayan orta ve üst düzey yönetici ve adaylarının hedeflerine ulaşmasını destekler.

 

Kabul Koşulları:

 • Türkiye’deki üniversitelerden lisans diplomasına ya da YÖK tarafından denkliği onaylanmış  ilgili alanda bir uluslararası lisans diplomasına sahip olması,
 • Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavından (ALES) puan şartı aranmamaktadır,
 • Program kapsamında herhangi bir dil puanı şartı aranmamaktadır.

 

Dersler ve Ders İçerikleri:

Mühendislik Yönetimi II. Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı Ders Planı, Ders içerikleri ve AKTS kredileri aşağıdaki linkte yer almaktadır.

http://ebs.pau.edu.tr/BilgiGoster/Program.aspx?lng=1&dzy=6&br=431&bl=462&pr=556&dm=3#sayfa

 

Akademik Kadro:

Mühendislik Yönetimi II. Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programında yer alan dersler Endüstri Mühendisliği Bölümünün nitelikli ve tecrübeli akademik kadrosu tarafından teorik ve uygulamalı olarak verilecektir.

 

Programın İşleyişi:

 • Programdan mezun olmak için öğrencilerin toplamda en az 10 seçmeli ders (5 adet 1. dönem ve 5 adet 2. dönem) ile Mühendislik Projesi başarı ile tamamlamaları gerekmektedir.
 • Program kapsamında dersler, özellikle iş dünyasından gelen öğrencilerin ihtiyaçları dikkate alınarak, hafta içi akşam saat 19:00’dan sonra ve Cumartesi günü saat 14:00’ten sonra yapılacaktır.
 • Uzaktan Eğitim programımız bulunmamaktadır.

 

Başvuru Süresi, Başvuru Şekli, Mülakat ve Kesin Kayıtlar:

Mühendislik Yönetimi II. Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı Kontenjanları ve Başvuru zamanları her yıl Ağustos-Eylül ve Aralık-Ocak aylarında Pamukkale Üniversitesi tarafından duyurular bölümünde "Lisansüstü Program Kontenjaları" olarak ilan edilir.

 

Başvuruların Değerlendirilmesi:

 • İkinci Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans programlarına giriş için;  lisans notunun %60’ı değerlendirme sınavının %40’ı dikkate alınarak sıralama yapılır.
 • Başarı puanı 55’in altında olan ve mülakata girmeyen aday başarısız sayılır.

 

Program Ücreti:

 • Mühendislik Yönetimi II. Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Program ücretleri; alınan dersin haftalık toplam ders saati üzerinden Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından hesaplanmaktadır.
 • 2016-2017 Yılı için 1. Dönem ücreti 3750 TL, 2. dönem ücreti 3750 ve 3. Dönem (proje) ücreti 500 TL dir.  Öğrenciler 1. ve 2. dönemde 5 er olmak üzer toplam 10 ders ve 3. dönemde 1 adet proje almak zorundadır.
 • Detaylar için program koordinatörlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

 

İletişim:

Program Koordinatörü:

Prof.Dr. Aşkıner Güngör

Tel: 0258 296 3141

 

Koordinatör Yardımcısı

Dr. Öğr. Üyesi Olcay Polat:

Tel: 0 258 296 3013

 

E-Posta: muhyon@pau.edu.tr

Web: www.pau.edu.tr/muhyon

Sosyal medya: www.facebook.com/paumuhyon

 

Adres:

Pamukkale Üniversitesi

Mühendislik Fakültesi

Endüstri Mühendisliği Bölümü, Kat:4

Kınıklı Kampüsü, 20160, Pamukkale/Denizli