Bizi Takip Edin

facebook

Menü

Kişisel veya iş yerinizdeki bilgisayarı windows 10’a güncellediğinizde ağınızda bulunan windows xp bilgisayarlar için yeni bir sürpriz var. Ağınızdaki windows xp yüklü bilgisayarlar, windows 10 yüklü bilgisayarınızdaki paylaşım klasörleri (dosyaları) paylaşabiliyor ancak Windows 10 bilgisayarınıza kurulu ve paylaşıma açtığınız yazıcınızı (printer) görüyor ama bir türlü windows xp sisteme kuramıyorsunuz. Kurmak istediğinizde ise karşınıza bir kullanıcı adı ve parola sorusu geliyor.

Windows 10 kurduğunuz bilgisayarınızdaki yazıcınızı ağda windows 7, 8 ve 8.1 ile çok rahat bir şekilde paylaşabiliyorken artık windows xp ile paylaşamıyorsunuz.

Bu sorunu çözmek için türlü türlü sorunu yaşayan yabancı forumlar ve önerilen pek çok yöntem denedik. (netbios ayarları, ev ağı oluşturma ayarları, driver ayarları, sistem register değişiklikleri vb.) Denemelerimiz neticesinde hiç bir şekilde sonuç alamadık. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız  en iyi çözüm yazıcınızı windows xp, windows 7, windows 8 veya 8.1 kurulu bir bilgisayara kurarak paylaştırmak veya artık windows xp bilgisayarlardan kurtulmak olacaktır.

Windows 10 üzerine kurulu yazıcının windows xp ile paylaşılması sorununun  henüz bulunmuş bir çözümü yok. :))