Bizi Takip Edin

facebook

Menü

Star Wars Serisinin İkonik Silahlarından Işın Kılıcı Yapabilmek İçin Önümüzde Engel Kalmamış Olabilir

 

MIT ve Harvard mühendislerinin oluşturduğu bir grup bilim-insanı, Star Wars serisinin ikonik silahlarından Işın Kılıcı’nı yapabilmek için önemli bir adım katettiklerini açıkladı. Açıklama elbette Işın Kılıcı üzerinden yapılmadı. Araştırmanın odak noktası fotonlar.

 

Fizikçiler, ışık ve birçok elektromanyetik radyasyon ışınının ana partiküllerinden biri olan fotonların özellikleri üzerinde araştırma yaptı. Bir şekilde birbirlerinden ayrı olarak hareket eden bu fotonları birleştirmeyi başardılar.

 

Fotonlar, kütlesiz oldukları için birbirleriyle etkileşime geçemiyorlar. Bilim-insanları araştırmayı fotonların imzası olarak kabul edilen bu özellikleri üzerine yoğunlaştırdı. Amaçları birbirlerinden dağınık yapıdaki fotonları, bir araya sıkıştırabilmek.

 

Harvard Fizik Profesörü Mikhail Lukin, yazdığı makale içerisinde “Işık ve onu oluşturan kütlesiz fotonlar hakkında bildiğimiz en önemli konu, birbirleriyle etkileşime giremedikleri” sözlerine yer verdi. Yapılan araştırmanın Işın Kılıçları ile olan benzerliğine de yer verildi. Lukin sözlerine “Fotonlar birbirleriyle etkileşime girdiği anda birbirlerini yansıtmak için baskı oluşturuyorlar. Bu fizik yapısı filmlerde gördüğümüz Işın Kılıcı yapısıyla benzeşiyor” ekledi.

 

Araştırma Harvard-MIT Ultracold Atoms Merkezi’nde sürdürülüyor. Deneylere Harvard’danProfesör Mikhail Lukin ve MIT Fizik Profesörü Vladan Vuletic önderlik ediyor. ÇalışmadaRubidyum atomları vakumlanmış bir oda içerisinde 0 (sıfır) odak soğukluğa kadar düşürülüyor. Bu ısı bir partikülün hareket edemeyeceği kadar soğuk olmalı.

 

Bilim insanları bu araştırmayı, bilim-kurgu filmlerine yön vermiş bir silahı icat etmek yerine, Kuantum Bilgisayarları’nı güçlendirmek için kullanacaklar. Bu teknoloji sayesinde Kuantum çalışmalarına hız verilebilecek.

Yorumlar

alp kemal
19.12.2015 13:20:11
umarımki gerçek olur yoksa bunlara bilim insanı denmez sadece İngilizlerin tarafında olmasın türkiyedede olsun fakat bizim bilim insanları acaba akılların gedire bileceklermi tabi bu bilim insanlarında akıl var ise yapabilirler yok ise bunlar aptal denir yani başka seçenek yok iki olmazsa bubilim insanlarına bilim insanı denir ama nasılyapacaklarını bilmiyolarsa bunlara bu mesleği boşu boşuna vermişler çnkü bunlar ne okumamış olurlar hemde sahte diploma alıp oylesine okumadan gelmiş olurlarrr