Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak İletişim Fakültesi kurulması, Millî Eğitim Bakanlığının teklif yazılarıüzerine, 28.3.1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre Bakanlar Kurulu’nca 04.04.2011 tarihinde kararlaştırılmıştır. Fakültemiz, 2013-2014 akademik yılının başlangıcı ile birlikte Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü için ek yerleştirme döneminde ilk öğrencilerini kabul etmiştir.

2016-2017 yılında Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 62 öğrenci almıştır.

Pamukkale Üniversitesi İletişim Fakültesi, üniversitemizin Kınıklı yerleşkesinde konumlanmıştır. Dersler ve tüm eğitim öğretim etkinliklerimiz üniversitemizin ana yerleşkesi olan Kınıklı yerleşkesindeki yeni ve modern tasarımlı binamızda yürütülmektedir. Böylece öğrencilerimiz, üniversite yaşantısının sağlayabileceği tüm olanakları merkezinde ve yerinde deneyimleme olanağı bularak etkin bir üniversite yaşamına katılabilmektedir.

İletişim Fakültemizde alanında yetkin 1 Profesör, 2 Doçent, 4 Doktor Öğretim Üyesi, 2 Doktor Araştırma Görevlisi ve 2 Öğretim Görevlisi görev yapmaktadır. Uygulamalı ve proje tabanlı öğretim etkinlikleri ile zenginleştirilmiş öğretim programımız, en güncel eğitim öğretim gereksinimlerine uygun şekilde uluslararası geçerliliği olan ölçütlere göre hazırlanmıştır. Var olan programımız, gerektiğinde değişim ve gelişmelere bağlı olarak geleceğin iletişimcilerini yetiştirmek üzere yenilenip güncellenmektedir.

Fotoğrafçılık, grafik tasarım, halkla ilişkiler ve reklam ortam ve araçlarına yönelik anlatımlar, tamamen uygulamalı olarak yapılmaktadır. Özellikle tasarım dersleri bilgisayar laboratuvarlarında gerçekleştirilmektedir.  Halkla ilişkiler ve reklamcılık alanına yönelik tüm proje derslerinde öğrencilerimiz, iletişim sektörünün beklentilerine uygun içerik öğrenimini gerçekleştirmekte ve gerekli uygulama bilgisine sahip olarak mezun olmaktadır. 

Yabancı dil hazırlık sınıfı okumayı tercih edecek öğrencilerimiz isteğe bağlı olarak zorunlu olmaksızın bir yıl süre ile Pamukkale Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi biriminde İngilizce Hazırlık sınıfı okuyabilirler.

İletişim Fakültemiz, yurtdışındaki üniversiteler ile de yakın işbirliği halindedir. Erasmus ve Mevlana kapsamındaki değişim programları ile öğrencilerimiz yurtdışındaki üniversitelerde öğrenim görebilmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz istedikleri Avrupa ülkesinde 2 aydan 6 aya kadar değişen süreler boyunca staj yapabilmektedir. Öğrencilerin tüm staj giderleri Avrupa Birliği tarafından karşılanmaktadır. 

İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü her yıl 70 öğrenci kabul etmektedir.

Yeni Medya, Gazetecilik ve Radyo - Televizyon - Sinema bölümlerimiz hızla yapılanmasına devam etmekte olup önümüzdeki yıllarda öğrenci kabul etmeye başlayacaktır.