Menü

Etkinlik Takvimi

<Mayıs 2020>
PztSalÇarPerCumCmtPaz
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
Tümünü Gör

 

Organik Tarım

Programın Amacı: Bu programın amacı; organik bitkisel ve hayvansal ürün üretimi ile bu ürünlerin kalite kontrolü, muhafazası, pazara hazırlanması hakkında yeterli bilgi ve pratiğe sahip nitelikli teknik eleman yetiştirmektir. Mezunların Kazandığı Diploma ve Ünvan: Organik Tarım Programı’nda teorik ve uygulamalı dersler alarak mezun olan öğrencilere “önlisans diploması” verilir ve bu diplomaya sahip olanlar tekniker olarak çalışabilir. 

 

Mezunların Çalışma Alanları:

1.Kamu kurum ve kuruluşları: Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri, Araştırma Enstitüleri ve Belediyeler.

2.Tarımsal Amaçlı Kooperatifler: Tarım Kredi Kooperatifleri, Tarım Satış Kooperatifleri ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri.

3.Özel Sektör İşletmeleri: Organik tarımsal (bitkisel ve hayvansal) üretim ve pazarlama işletmeleri ile sürdürülebilir tarım (organik tarım ve iyi tarım uygulamaları) kontrol ve sertifikasyon kuruluşları.

4.Kendi işletmeleri: Organik tarımsal (bitkisel ve hayvansal) üretim ve pazarlama işletmeleri.  

Meslekte İlerleme Olanakları: 

Önlisans programını bitiren kişi çalıştığı iş yerinde performansına göre yöneticiliğe kadar yükselebilir.

Ayrıca;

*Anadolu Üniversitesi Açık-öğretim İktisat Fakültesi veya İşletme Fakültesi lisans programlarına sınavsız kayıt yaptırıp dört yıllık fakülte diploması alabilir veya, 

*DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile Ziraat Fakültelerine geçiş yapabilir. Dikey geçiş yapanlar mezuniyet sonrası “Ziraat Mühendisi” ünvanı alır.

 

Program Öğretim Elemanları:

Öğr. Gör. Dr. Fikret SARI

Öğr. Gör. Rüveyda BAĞBOZAN

Öğr. Gör. Çağrı ÇAĞIRGAN

----------------------------

Organic Farming

Purpose of the Program:

The aim of this program; The aim of this course is to educate qualified technical staff with sufficient knowledge and practice about the production of organic vegetable and animal products, quality control of these products, preservation, preparation for the market. Graduates get the Diploma and Title: Students who graduate from the department of Organic Agriculture with theoretical and practical courses are given ler associate degree Mez and those who have this diploma can work as technician.

Graduates' Study Areas:

1.Public institutions and organizations: Ministry of Agriculture and Rural Affairs, Provincial and District Directorates, Research Institutes and Municipalities.

2. Agricultural Cooperatives: Agricultural Credit Cooperatives, Agricultural Sales Cooperatives and Agricultural Development Cooperatives.

3. Private Sector Enterprises: Organic agricultural (vegetable and animal) production and marketing enterprises and sustainable agriculture (organic agriculture and good agricultural practices) control and certification organizations.

4. Own businesses: Organic agricultural (vegetable and animal) production and marketing enterprises.

Advances in the profession:

The person completing the associate degree program can reach the manager according to his / her performance in the workplace.

Also;

* You can enroll in the undergraduate programs of the Faculty of Economics or the Faculty of Business in Anadolu University without an exam or receive a four-year faculty diploma.

* DGS (Vertical Transfer Exam) with the transition to the Faculty of Agriculture. The graduates receive the title of isi Agricultural Engineer al after graduation.


Teaching Staff:

Lecturer. Dr. Fikret SARI

Lecturer. Rüveyda BAĞBOZAN

Lecturer. Çağrı ÇAĞIRGAN