Genel Tanıtım

     2017 yılı verilerine göre, sadece THY’nın toplam yolcu sayısı 68,6 milyon civarındadır ve sadece bu kurumda yaklaşık 25,000 personel istihdam edilmektedir. Bir önceki yıla göre yolcu sayısındaki artış, iç    hatlarda yüzde 10,4 dış hatlarda yüzde 8,4 oranında gerçekleşmiştir. Devlet Hava Meydanları İşetmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Türkiye’de havayolu yolcu sayısının bu yıl sonu itibariyle 205 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. 2023 Yılında devlet ve özel havayolu şirketlerinin iç hatlardaki yolcu sayısının 400 milyona yaklaşacağı öngörülmektedir, bugün faaliyette olan 58 sivil havalimanından 37'sinde uluslararası uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Bunların 18'i aynı zamanda askerî amaçla kullanılmaktadır. Ülkede ayrıca yalnızca askerî amaçla kullanılan 18 havalimanı vardır.

       Bu hızlı gelişmeler, sivil havacılık sektörünün hayati unsurları olan, hem temel havacılık hem de işletme/yönetim eğitimi almış personel ihtiyacını da artırmakta, sektörün gelişiminin önünü açacak gençlerin yetiştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Havacılık sektöründeki devlet ve özel kuruluşların hava taşımacılığı, havayolu yönetimi, havaalanı yönetimi, harekât performans, havacılık emniyeti ve güvenliği, yer hizmetleri, yolcu hizmetleri, hava kargo gibi alanlarda çalışacak nitelikli personel ihtiyacı, ulusal ve uluslararası boyutlarda giderek artmaktadır.

     Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programının az sayıda üniversitede bulunması da istihdam olanağı bakımından avantaj sağlamaktadır. Gelişen teknolojiye uyum sağlayabilmek ve işletmelerin verimini artırabilmek için bu alanda yetişmiş nitelikli elemanlara gelecekte de bugünkünden daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.

 

PROGRAM İÇERİĞİ için TIKLAYINIZ... 

TANITIM VİDEOSU için TIKLAYINIZ...

ÖĞRENCİ TANITIM VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ... 

 

  • İş Bulma İmkânları: Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünden mezun olan öğrenciler özel sektör ve kamu kurumlarında ara eleman olarak çalışabilmektedirler. Ayrıca lisans ve yüksek lisansını tamamlayarak eğitimlerini sürdüren öğrencilerin iş bulabilme imkanı artmaktadır.

 

  • Programın somut amaçları ve avantajları :Türkiye’de Sivil Havacılık sektörünün hızlı gelişimi ve büyümesi sebebiyle sektöre olan ilgi her geçen gün daha da artmaktadır. Teknoloji alanındaki gelişmeler, artan iş hacmi, işletmelerde ve kurumlarda yapılan işlerin niteliklerinin ve içeriklerinin  gelişmesi  yetişmiş personel ihtiyacını artırmaktadır. 

 

  • Programdan mezun olacakların nerelerde istihdam edilebilecekleri yerler: Sivil Hava Ulaştırma işletmeciliği mezunu olanların iş alanı oldukça geniş olup, özel sektöre ait pek çok kurum ve kuruluşta çalışabilmektedirler. İşletmelerin modern işletmecilik anlayışı ile yönetilmesi ihtiyacının giderek daha fazla hissedilmesi, bu alanda eğitilmiş insan gücüne duyulan gereksinimi artırmaktadır. Kamu sektörünün de özel sektör yönetimindeki gelişmeleri yakından takip etmesi ve gelişmeleri uygulaması Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı özel ve kamu sektör işletmelerinde istihdam olanağına sahip olma bağlamında havacılık sektöründe geniş tabanlı bir alandır. Teknolojik gelişmelerin de bu alanda aktif bir şekilde uygulanabilmesi programın gelecekte de dinamik bir yapıya sahip olacağının göstergelerinden biridir. 

 

  •  Staj: Öğrencilerimiz 1.sınıfın yaz döneminde 30 iş günü staj yapacaklardır. Staj yapacakları yerleri kendileri ayarlamaktadırlar.

 

  • Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programı mezunlarının DGS ile geçebilecekleri bölümler:

Ön Lisans Mezuniyet Alanı

Tercih Yapılabilecek Lisans Programları

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

Havacılık Yönetimi

Yönetim Bilişim Sistemleri

İşletme

Uluslararası İşletme Yönetimi

Lojistik Yönetimi

Seyahat İşletmeciliği

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği

Turizm Rehberliği

Turizm İşletmeciliği

Teknoloji ve Bilgi Yönetimi