PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ 2022 YKS TERCİH DÖNEMİ ADAY ÖĞRENCİ KILAVUZU

A. BÖLÜME AİT BİLGİLER

YKS Puan Türü: Eşit Ağırlık (EA)

Öğrenci Kontenjanı: 60 

Öğrenim Süresi: 4 yıldır ve hazırlık zorunlu değildir. Her eğitim-öğretim dönemi 2 yarıyıldan oluşmakta olup, eğitim süresi toplam 8 dönemdir.

Eğitim Dili: Türkçe

Devam Zorunluluğu: Vardır.

Staj/Uygulama: Bölümümüze kayıtlı öğrencilerimiz isteğe bağlı olarak staj programlarına katılabilirler, aynı zamanda önümüzdeki yıllar için zorunlu staj programının uygulanması planlanmaktadır. Ayrıca bölümümüzde, 1 adet psikoloji laboratuarı bulunmaktadır. Bölümümüzü tercih edecek olan öğrenciler, laboratuar ortamında yürütülen araştırmaları gözlemleme fırsatını yakalamakta bazı dersler kapsamında da deneysel araştırmalar tasarlama ve uygulama imkanını yakalamaktadır. Uygulamalı istatistik derslerinde, araştırmalarda sıklıkla kullanılan istatistiksel analizlere yönelik uygulamaları öğrenme imkanları söz konusudur. Tüm bunların yanı sıra “Toplum Hizmet Uygulamaları” dersi kapsamında, öğrencilerimizin  toplum yararına proje ve fikirler üretmesi ve alanda uygulama yapması söz konusudur. 

Değişim Programları: Bölümümüz  Polonya'da bulunan University of Szczecin ile Erasmus+ Öğrenim hareketliliği anlaşması yapmıştır. Değişim programlarına dair genel bilgiye üniversitemizin Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğünden ulaşabilirsiniz: https://www.pau.edu.tr/uluslararasi/tr

Sıkça sorulan sorular: https://www.pau.edu.tr/uluslararasi/tr/sayfa/sikca-sorulan-sorular-13

 

Ek Bilgiler: Mesleğin gerektirdiği kıyafet ve donanım malzemeleri bulunmamaktadır. COVID-19 pandemisi sonrası bazı dersler çevrimiçi bazı dersler ise yüzyüze yürütülmektedir. İstatistik, Bilgisayar Uygulamalı İstatistik vb. dersler için bilgisayar gerekli olabilmektedir. Bu ve bunun gibi dersler haricinde, ders kaynak kitapları/notlar dersin işlenişinde yeterli kaynaklardır.

Bölümün Yeri: Bölümümüz, Kınıklı Kampüs Fen-Edebiyat Fakültesi A Blok’ta yer almaktadır.

Ayrıntılı bilgi için; bölümün web sitesi (https://www.pau.edu.tr/psikoloji) ve sosyal medya hesaplarından (Facebook: paupsikoloji, Twitter: paupsikoloji, Instagram: pau_psikoloji)  yararlanılabilir.

B. ÜNİVERSİTEMİZDE EĞİTİM-ÖĞRETİME İLİŞKİN GENEL BİLGİLER

Öğrenim Ücreti: Yoktur. YÖK’ün almış olduğu karar neticesinde birinci öğretim öğrencilerinden herhangi bir öğrenim harcı alınmamaktadır.

PAÜ Lisans Yönetmeliği: https://www.pau.edu.tr/oidb/tr/sayfa/yonetmelik

Akademik takvim, üniversitelerin kayıt yenileme, ders ekleme ya da bırakma, akademik konular ile ilgili son başvuru tarihleri, sınav başlangıç-bitiş tarihleri, üniversitenin resmi tatil günleri vb. bilgileri içeren takvimdir. Bağlantıdan ulaşılabilir: https://www.pau.edu.tr/oidb/tr/sayfa/akademik-takvim-3

Pusula Bilgi Sistemi, tüm uygulamalara tek bir kullanıcı adı ve şifre ile erişebilmeyi sağlayan ortak kimlik doğrulama platformudur. Giriş yapmak için: https://pusula.pau.edu.tr/

C. ÜNİVERSİTEMİZİN SAĞLADIĞI OLANAKLAR

1. BARINMA HİZMETLERİ

Üniversitemiz ana yerleşkesi olan Kınıklı Yerleşkesinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 4150 öğrenci kapasiteli öğrenci yurtlarına sahiptir. Bu yurtlardaki odalar iki ya da dört öğrenci tarafından paylaşılır ve konaklama konusunda maddi imkânları sınırlı öğrencilere yöneliktir. Yurtta; çalışma salonları, kütüphane, oyun ve TV salonu, özel çamaşır yıkama ve ütü bölümü, kantin ve kafeler, kuaför ve çok amaçlı kapalı spor salonu, futbol sahası ve atletizm pisti bulunmaktadır. Bu yurtlarda kalmak istemeyen öğrenciler ise Denizli İlinde yerleşkeye yakın özel yurtları ve apart daireleri seçebilirler.

2. SAĞLIK HİZMETLERİ

MEDİKO SOSYAL MERKEZİ

08:30-16:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Sosyal güvenceniz olsun ya da olmasın ücretsiz muayene olabilirsiniz. Mediko binası Gölbahçe’yi geçince sağınızda kalacaktır.

PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK EĞİTİM, UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (PDREM)

Eğitim Fakültesi ve Devlet Tiyatrosu’nun arasında, Mühendislik Fakültesi karşısında yer almaktadır. Merkez aktif olarak Mayıs 2017 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. Kurumda 2 ofis, 3 bireysel psikolojik danışma odası, 1 grupla psikolojik danışma odası bulunmaktadır. Pamukkale Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden randevu almak için veya online bireysel psikolojik danışmanlık hizmeti için başvuru yapmak için Pusula Bilgi Sistemi'nden PDREM Randevu Sistemi'ne tıklamanız ve başvuru için gereken formların tamamını doldurmanız gerekmektedir. COVID-19 salgını nedeniyle Mart 2020'den itibaren bütün hizmetler online olarak sunulmaktadır. PDREM, Pam