Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, bilgisayar sistemlerinin yapısı, geliştirilmesi ve bu sistemlerin etkin kullanım yöntemleri konularında eğitim vermek, araştırmalar yapmak, bu konularda çağdaş, teorik ve pratik bilgilerle donatılmış uluslararası düzeyde bilgisayar mühendislerini yetiştirmek, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından izleyerek, Türkiye'nin gereksinimlerini de gözeten evrensel düzeyde çağdaş bir mühendislik eğitimi vermek amacıyla kurulmuştur.

 

Lisans eğitimine 2003-2004 öğretim yılında ilk öğrencilerini alarak başlayan Pamukkale Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, bu gerçeklerden hareketle çok yönlü, dinamik sorunlardan korkmadan üzerlerine gidip çözümler üretebilen, bilgilerini daima taze tutabilen ve gelişmeleri yakından izleyen, dünya standartlarını yakalamış Bilgisayar Mühendisleri yetiştirmeyi amaç edinmiştir.

 

Kendi konularında uzman, birçoğu yurt dışında master ve doktora yapmış eğitmen kadrosu ve her öğrenciye bir bilgisayar sloganı ile eğitime başlayan Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, teknik derslerin tamamını laboratuar ortamında yapmaktadır. Ders saatleri dışında öğrencilerin öğrendiklerini tekrar edebilmeleri, ödevlerini ve projelerini yapabilmeleri için bölüm laboratuarlarında hafta sonları da dahil serbest çalışma olanağı sunulmaktadır.

 

Eğitim kalitesinin en yüksek seviyede olmasının amaç edinildiği Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde, 40 kişilik küçük sınıflarda yapılan eğitim, öğretim üyelerine her öğrencisini daha yakından tanıma fırsatı verdiği gibi, öğrencilerin de istedikleri zaman öğretim üyelerine ulaşabilme imkanını sağlamaktadır.

 

Üniversitemize kayıtlı olan öğrencilerimize yurt olanağı sağlanmaktadır. Öğrencilerimizin yararlanabileceği ve sportif faaliyetlerde bulunabileceği sosyal tesislerimiz ve spor salonumuz, tenis, basketbol ve futbol sahalarımız bulunmaktadır.

 

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, mezun olan öğrencilerinin günün en son teknolojisi ile donanmış olarak iş hayatına atılmasını ilke edinmiştir. Bundan dolayı öğrencilerimize aşağıdaki alanlarda güncel eğitim verilmektedir:

 

*Bilgisayar Yazılımı ve Donanımı

*Bilgisayar Ağları ve Mimarisi

*Veritabanı Yönetimi ve Modellemesi

*Web Teknolojileri

*GIS ve Kent Bilgi Sistemleri

*Yapay Zeka

 

Bölümümüz Yüksek Lisans eğitimine ise 2002-2003 Bahar Yarıyılında ilk öğrencilerini alarak başlamış olup, üstün başarı ile mezun olan Lisans öğrencilerine Yüksek Lisans eğitimine devam etme imkanları da sunulmaktadır.

 

Bölümümüzü tercih eden başarılı öğrencilerimize çeşitli kurumlar tarafından burs veya yarı zamanlı çalışma imkanları sağlanmaktadır.

Menü