Bilgisayar Laboratuvarı: Her labda 40 bilgisayar olmak üzere iki tane bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Bilgisayarlarda i5 işlemci ve 4 gb ram vardır. Laboratuvarlar derslerde kullanılmakta, ders dışında da öğrenci kartlarına tanımlanan yetki ile öğrencilerin kullanımına açıktır.

 

Nao (İnsansı Robot): Paris Merkezli bir firma olan Aldebaran Robotics tarafından geliştirilmiş insansı robottur. Boyu 58 cm olup, hareket kabiliyeti oldukça yüksektir. Üzerinde Linux işletim sistemi olup, programlaması oldukça kolaydır. Python, C++ ve Java dilleriyle kod yazılabildiği gibi, Choregraphe adlı yazılımıyla sürükle bırak mantığıyla uygulama geliştirilebilmektedir.

 

İş istasyonu(Workstation): Bölümde 12 fiziksel çekirdeğe sahip Intel Xeon E5-2620 2.0 GHz işlemcisi, 32 GB Ram, 1 TB Hard Disk ve Nvidia Quadro ekran kartı olan 2 adet workstation bulunmaktadır. Bu cihazlar yoğun ve parallel hesaplamalar için kullanılmaktadır.

 

 Bilgisayar Ağları Cihazları: Cihaz olarak Cisco marka 17 adet switch ve 17 adet router bulunmaktadır. Cihazlar çoğunlukla Bilgisayar Ağları dersi kapsamında yapılan uygulamalarda kullanılmaktadır.

 

Xbox 360 Oyun Konsolu: Bölüme ait bir adet konsol ve bu cihazla birlikte çalışan Kinect cihazı bulunmaktadır. Kinect sayesinde kumandaya ihtiyaç duyulmadan konsol kullanılabilmektedir. Ayrıca Kinect Windows PC’ler ile de kullanılabilmektedir. Öğrenciler geliştirdikleri oyun ve uygulamaları cihaz üzerinde test edebilmektedir.

 

FezMini Robot Kit: .Net Micro Framework kullanılarak programlanabilen bir robot kitidir.

Menü