PAÜ Personeli, Engelsiz Hizmet Sunmak İçin İşaret Dili Öğreniyor

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğü tarafından akademik ve idari personele yönelik, İşaret Dili Eğitimi başladı.

İşaret Dili Eğitimi ile personelin işitme engelli bireylerle temel düzeyde iletişim kurmaları amaçlanıyor. Eğitim Fakültesi Binasında, on iki hafta boyunca haftada iki saat olarak planlanan eğitimler, PAÜ Eğitim Fakültesi-Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi-Türkçe Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi Canan Alpler Yalçın tarafından verilecek.

İşaret dilleri anlam iletmek için görsel kılavuz yöntemini kullanan dillerdir diyen PAÜ Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Büber, üniversite bünyesinde hayata geçirilen İşaret Dili Eğitimi ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “İşaret dilleri, kendi dilbilgisi ve sözlüğü olan tam teşekküllü doğal dillerdir. Gerçekleştirilecek bu uygulama ile temel düzeyde Türk İşaret Dili Eğitimi verilmesi planlanıyor. Ülkemizde işitme ve konuşma alanında güçlük yaşayan bireylerin sayısı azımsanmayacak düzeyde. Bu eğitimle de üniversitemiz genelindeki personelimizin eğitim alması sağlanarak Üniversitemizin, işitme ve konuşma alanında güçlük yaşayan bireylere daha erişilebilir olması amaçlanıyor”.

Planlanan program kapsamda işaret dilinin genel özellikleri, tanışma cümleleri, günlük konuşma dili gibi konu başlıklarının aktarılacağı dersler Eğitim Fakültesi Binasında gerçekleştirilecek. İlk etapta iki grupta yetmiş kişiye verilecek eğitimin süresi 12 hafta olarak planlandı. Eğitimler önümüzdeki dönemlerde de devam edecek olup hem idari hem de akademik toplam 350 personelin işaret dili eğitimi alması hedeflenen programın sonunda katılımcılara temel düzeyde İşaret Dili Eğitimi katılım belgesi verilecek.