Erasmus Programı Nedir?

Erasmus programı, farklı ülkelerde bulunan üniversitelerin birbirleriyle işbirliği yapmasını sağlayan Avrupa Birliği programıdır. Erasmus programıyla yabancı üniversiteler arasında kısa süreli öğrenci ve eğitmen değişimi yapılmaktadır. Erasmus programının mali destek verdiği bu değişim programlarının süresi 3 ile 12 ay arasında değişiklik göstermektedir. Erasmus programıyla verilen hibeler üniversitelere ve gidilecek olunan ülkeye göre değişiklikler göstermektedir.

Erasmus Programının Amacı

Erasmus programının amacı Avrupa’daki üniversitelerin ve öğrencilerin kalitesini arttırmak ve bu sayede Avrupa toplumunu uzun vadede daha iyi yerlere getirmektir. Erasmus programının diğer bir amacı da kişilerin yabancı kültürleri tanıma fırsatı vermesi ve bu sayede kültürler arası kaynaşmanın sağlanmasıdır. İş piyasası açısından düşünecek olursak, Erasmus programları bireylerin çok yönlü gelişmesini sağlayarak, özel sektöre ve iş hayatına daha hazırlıklı hale gelmesini sağlamaktadır.

Erasmus Başvurusu

Erasmus programları için öncelikle üniversiteler arası resmi olarak onaylanan ikili anlaşmanın olması gerekmektedir. Erasmus başvurusu için gerekli olan bazı belgeler ve sınavlar bulunmaktadır. Öncelikle başvurularda not ortalamasına ve dil seviyesine bakılmaktadır. Net olarak ifade etmek gerekirse, Erasmus başvuru değerlendirme kriterlerinde not ortalaması ve yabancı dil bilgisi eşit öneme sahiptir.

Erasmus Başvuru Tarihleri

Erasmus programları için belirlenen başvuru tarihleri üniversitemiz web sayfasında ilan edilmektedir.

Erasmus Yol Haritası

Erasmus Protokolleri

Erasmus Koordinatörleri

 

Fakülte Koordinatörü: Doç. Dr. Hacer Simay KARAALP ORHAN   

     

Telefonu: +90 258 296 27 50  E-Posta: skaraalp@pau.edu.tr

     
 

İşletme Bölüm Koordinatörü:  Yrd. Doç. Dr. Esra AYTAÇ ADALI     

   

Telefonu: +90 258 296 26 98  E-Posta: eaytac@pau.edu.tr

 

Erasmus Detaylı Bilgi

Detaylı bilgi için Tıklayınız...

 

 

 

Menü