Sıkça Sorulan Sorular

   

Yüz yüze ya da online bireysel psikolojik danışma hizmetine nasıl başvurabilirim?

Yüz yüze ya da online bireysel psikolojik danışma hizmetinden yararlanmak için Pusula Bilgi Sistemi'nde PDREM Randevu Sistemi'ne tıklayarak, çıkan başvuru formunu doldurmanız, size uygun bir tarih ve saatte verilen öngörüşme randevusuna saatinde Skype üzerinden bağlanmanız gerekmektedir.

  

Online bireysel psikolojik danışma sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Görüşme sırasında mobil cihazınızın bildirimlerini kapatmanız, sessiz ve mahremiyetinizi koruyabileceğiniz bir odadan bağlanmanız ve kulaklık takmanızı öneriyoruz. İnternet bağlantınızın video görüşme için yeterli olduğundan emin olunuz ve bağlantı kurduğunuz cihazın şarj seviyesini görüşme öncesi kontrol ediniz. Wi-Fi üzerinden mobil cihazınızla bağlantı kuruyorsanız, cihazınızı uçak moduna aldıktan sonra Wi-Fi bağlantınızı etkinleştirebilir böylelikle psikolojik danışmanınız ile yapacağınız görüşmenin dışarıdan gelen aramalarla bölünmesini engelleyebilirsiniz. 

 

Kimler PDREM'e başvurabilir?

Pamukkale Üniversitesi'nde aktif olarak öğrenim gören önlisans, lisans ve lisansüstü öğrenciler başvurabilir. PAÜ mezunları ve personelinin başvuruları alınmamaktadır.

 

PDREM nerede?

Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Kampüsü'nde, Mühendislik Fakültesi kantininin tam karşısında ve Eğitim Fakültesi'nin üst tarafında yer almaktadır. Tek katlı prefabrik bir binadır. 

 

PDREM'de verilen hizmetler ücretli mi?

Hayır, PDREM'de verilen tüm hizmetler ücretsizdir.

 

Yapılan görüşmeler gizli kalır mı?

Psikolojik danışma oturumlarında paylaştıklarınız gizli kalacaktır. Başka bir deyişle, isminiz, yaşınız, okuduğunuz bölüm vb. gibi kimlik bilgilerinizi açığa çıkaracak hiçbir bilgi 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve psikolojik danışmanlık etik ilkeleri doğrultusunda üçüncü şahıslar ile paylaşılmayacaktır. PDREM hizmetlerine başvurduğunuz sırada ve süreç içerisinde sizden bazı formlar ya da anketler doldurmanız istenebilir. Bu durumda elde edilen veriler, kişisel verileriniz gizli tutularak, bilimsel araştırmalar için kullanılabilir. Ancak, gizlilik ilkesinin ihlal edilebileceği bazı istisnai durumlar bulunmaktadır. Kendinize ya da bir başkasına zarar verme riski oluştuğuna dair bir beyanda bulunduğunuzda TCK 279 ve 280.maddeler gereği üçüncü kişilerle görüşmemiz ya da durumu yetkili makamlara bildirmemiz gerekebilir. 

 

Hizmetlerden yararlanmak için nasıl başvuru yapabilirim?

Bireysel psikolojik danışma ve grupla psikolojik danışma hizmetlerinden yararlanmak isteyen öğrencilerin Pusula Bilgi Sistemi'nde PDREM Randevu Sistemi'ne tıklayarak başvuruda bulunması gerekmektedir.

 

PDREM'e başvuru yaptıktan sonra ne kadar beklerim?

PDREM'e yapılan başvuruların yoğunluğuna ve başvuru tarihinize bağlı olarak 1-3 hafta arasında bir bekleme süresi olabilmektedir.

 

Psikolojik danışma nedir?

Psikolojik danışma, kendinizi daha iyi anlamanıza ve kendinize ilişkin farkındalığınızı artırarak yaşamınızda değişiklikler yapmanıza yardımcı olacak bir süreçtir. Bu süreçte psikolojik danışmanınız gizlilik, güven ve kişilik haklarınıza saygı çerçevesinde paylaşmak istediğiniz her konuda sizi yargılamadan, koşulsuz kabul göstererek, açık ve dürüst davranarak dinler ve karşılaştığınız sıkıntıları çözmenizde size eşlik eder.

 

Her bir görüşme ne kadar sürer?

Bireysel psikolojik danışma oturumlarının süresi 40 dakikadır. Randevuya geç bağlanmanız, görüşme sürenizin kısalması anlamına gelmektedir. Oturumlara 10 dakikadan daha fazla geç bağlanıldığında ise yeni bir gün ve saat için randevu verilmektedir.

 

Görüşmeler ne kadar devam eder?

Psikolojik danışma süreci her öğrencinin kendi ihtiyaçlarına göre şekillenmekte olup öngörüşme ve takip dahil maksimum dört oturumdan oluşmaktadır. Psikolojik danışma oturumları öğrencinin ihtiyaçları göz önüne alınarak haftada bir ya da ayda bir gerçekleşebilir. Süreç sonlandıktan sonra, öğrenci ihtiyaç duyduğu takdirde tekrar başvurabilir ve bekleme listesinde sırası geldiğinde yeniden hizmet alabilir.

 

Öngörüşme nedir?

Öngörüşme, hem psikolojik danışmanın hem de danışanın psikolojik danışmaya devam edip etmemeye birlikte karar verdiği bir oturumdur. Dijital ortamda başvuru formunu doldurduktan sonra size uygun bir tarihte öngörüşme için randevu verilir. Randevu tarihleri bekleme listesindeki başvuru tarih sırası göz önüne alınarak düzenlenmektedir.

 

Skype'a öngörüşme için nasıl bağlanabilirim?

Öngörüşme tarihi ve saatinde size verilen linke tıklamanız ve psikolojik danışmanınızı Skype hesabınıza eklemeniz gerekmektedir. Sonrasında ise 'Arama yap' tuşuna basarak arama yapmanız gerekmektedir. Bu işlem adımlarını izlemediğiniz takdirde psikolojik danışman Skype hesabında sizi göremeyebilir ve size ayrılan sürede görüşme gerçekleşemeyebilir. Teknik problemlerle karşılaştığınız takdirde lütfen Sekreteryayı arayarak haber veriniz. 

 

Görüşmeyi ertelemem ya da iptal etmem gerekirse?

Psikolojik danışma sürecinin etkililiği için oturumlara düzenli devam etmeniz önemlidir. Ancak, oturumlara bağlanamayacağınız durumlarda PDREM Sekreterya ile hafta içi 09.00-12.00/13.00-17.00 saatleri arasında iletişime geçerek veya pdrem@pau.edu.tr adresine e-posta atarak 24 saat öncesinden haber vermeniz gerekmektedir. Acil ya da hayati vb. durumlarda görüşme randevunuza bağlanamadığınızda ise sonrasında en kısa sürede PDREM Sekreterya ile iletişime geçiniz. 

 

Randevuya bağlanmazsam ne olur?

PDREM’den aldığınız iki randevuya haber vermeden bağlanmadığınız takdirde başvurunuz ihtiyacınız kalmadığı düşünülerek sonlandırılır. Merkezimizden yardım almaya devam etmeyi istemeniz durumunda en baştan başvuru yapmanız ve bekleme listesinde sıranızı beklemeniz gerekir. 24 saat öncesinden haber verdiğinizde size uygun yeni bir randevu oluşturulur. 

 

Yönlendirme nedir?

Psikolojik danışmanınız sizi depresyon, anksiyete (kaygı) bozukluğu (panik bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, sosyal fobi, travma sonrası stres bozukluğu), iki uçlu bozukluk (manik depresif bozukluk, bipolar bozukluk), şizofreni, alkol-madde bağımlılığı, cinsel işlev bozuklukları, kişilik bozuklukları, yeme bozuklukları, histeri-konversiyon, hipokondriazis, tikler, uzun süren yas, dürtü kontrol bozuklukları, kendine zarar verme ve intihar davranışı gibi psikiyatri hekiminin tanı ve tedavi yetki alanına giren zorluklarla ilgili olarak psikiyatri polikliniğine yönlendirebilir. Psikiyatri hekiminiz sizinle görüştükten ve sizi muayene ettikten sonra ruhsal durumunuza uygun olan tedaviyi planlar. Tanı ve tedavi ile ilgili aklınıza takılan soruları hekiminize sorabilirsiniz. 

 

Oryantasyon programı nedir?

Oryantasyon Programları, kampüs ve kampüs olanaklarını tanıtmayı ve üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin uyum sürecinde onları desteklemeyi amaçlayarak hazırlanmış olan programlardır.  2017 yılından beri PDREM tarafından organize edilmektedir. 

 

ORY101 nedir?

ORY101, sizlerin akademik, kültürel, fiziksel sağlık ve psikolojik sağlık alanlarında kendinizi geliştirebileceğiniz yazılı ve görsel materyallerden oluşur ve kredisizdir. 

 

ORY101'e nasıl erişebilirim? 

ORY101’e EDS üzerinden 14 hafta boyunca online olarak erişebilirsiniz.

 

Online broşür serisi hangi konuları kapsıyor?

İletişim, kişilerarası ilişkiler, motivasyon, odaklanma, verimli çalışma, stres, depresyon, kaygı, kayıp ve yas, mükemmeliyetçilik, öfke, topluluk önünde konuşma ve sınav kaygısı gibi konularda toplam 34 broşür hazırlanmıştır. 

 

Online broşür serisine nasıl erişebilirim? 

pau.edu.tr/pdrem adresinden Dokümanlar tabına tıklayarak broşürleri PC veya telefona indirebilirsiniz.

 

Atölyelerle ilgili nereden bilgi alabilirim?

Online atölyelerle ilgili güncel bilgilere paupdrem Instragram hesabından ulaşabilirsin. 

 

Online atölyelere nasıl başvurabilirim?

Atölye başvuruları instagram hesabımız üzerinden DM yoluyla alınmaktadır. DM tarih ve saatine göre başvurular kabul edilmektedir. Her bir hesaptan tek bir kişi için başvuru kabul edebilmekteyiz.

 

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi