Sıkça Sorulan Sorular

   

Yüz yüze bireysel psikolojik danışma hizmetine nasıl başvurabilirim?

Yüz yüze bireysel psikolojik danışma hizmetinden yararlanmak için PDREM sekreterliğine uğrayıp başvuru formunu doldurmanız, size uygun bir tarih ve saatte verilen ön görüşme randevusuna saatinde gelmeniz gerekmektedir.

  

 

Kimler PDREM'e başvurabilir?

Pamukkale Üniversitesi'nde aktif olarak öğrenim gören ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrenciler başvurabilir. PAÜ mezunları ve personelinin başvuruları alınmamaktadır.

 

PDREM nerede?

Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Kampüsü'nde, Mühendislik Fakültesi kantininin tam karşısında ve Eğitim Fakültesi'nin üst tarafında yer almaktadır. Tek katlı prefabrik bir binadır. 

 

PDREM'de verilen hizmetler ücretli mi?

Hayır, PDREM'de verilen tüm hizmetler ücretsizdir.

 

Yapılan görüşmeler gizli kalır mı?

Psikolojik danışma oturumlarında paylaştıklarınız gizli kalacaktır. Başka bir deyişle, isminiz, yaşınız, okuduğunuz bölüm vb. gibi kimlik bilgilerinizi açığa çıkaracak hiçbir bilgi 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve psikolojik danışmanlık etik ilkeleri doğrultusunda üçüncü şahıslar ile paylaşılmayacaktır. PDREM hizmetlerine başvurduğunuz sırada ve süreç içerisinde sizden bazı formlar ya da anketler doldurmanız istenebilir. Bu durumda elde edilen veriler, kişisel verileriniz gizli tutularak, bilimsel araştırmalar için kullanılabilir. Ancak, gizlilik ilkesinin ihlal edilebileceği bazı istisnai durumlar bulunmaktadır. Kendinize ya da bir başkasına zarar verme riski oluştuğuna dair bir beyanda bulunduğunuzda TCK 279 ve 280.maddeler gereği üçüncü kişilerle görüşmemiz ya da durumu yetkili makamlara bildirmemiz gerekebilir. 

 

Hizmetlerden yararlanmak için nasıl başvuru yapabilirim?

Bireysel psikolojik danışma ve grupla psikolojik danışma hizmetlerinden yararlanmak isteyen öğrencilerini PDREM sekreterliğine uğrayıp başvuruda bulunması gerekmektedir.

 

PDREM'e başvuru yaptıktan sonra ne kadar beklerim?

PDREM'e yapılan başvuruların yoğunluğuna ve başvuru tarihinize bağlı olarak 1-3 hafta arasında bir bekleme süresi olabilmektedir.

 

Psikolojik danışma nedir?

Psikolojik danışma, kendinizi daha iyi anlamanıza ve kendinize ilişkin farkındalığınızı artırarak yaşamınızda değişiklikler yapmanıza yardımcı olacak bir süreçtir. Bu süreçte psikolojik danışmanınız gizlilik, güven ve kişilik haklarınıza saygı çerçevesinde paylaşmak istediğiniz her konuda sizi yargılamadan, koşulsuz kabul göstererek, açık ve dürüst davranarak dinler ve karşılaştığınız sıkıntıları çözmenizde size eşlik eder.

 

Her bir görüşme ne kadar sürer?

Bireysel psikolojik danışma oturumlarının süresi 40 dakikadır. Randevuya geç kalmanız, görüşme sürenizin kısalması anlamına gelmektedir. Oturumlara 10 dakikadan daha fazla geç kalındığında ise  1 oturum hakkı gitmiş olur yeni bir gün ve saat için randevu verilmektedir.

 

Görüşmeler ne kadar devam eder?

Psikolojik danışma süreci her öğrencinin kendi ihtiyaçlarına göre şekillenmekte olup değişkenlik göstermektedir. Psikolojik danışma oturumları öğrencinin ihtiyaçları göz önüne alınarak haftada bir ya da ayda bir gerçekleşebilir. Süreç sonlandıktan sonra, öğrenci ihtiyaç duyduğu takdirde tekrar başvurabilir ve bekleme listesinde sırası geldiğinde yeniden hizmet alabilir.

 

Ön görüşme nedir?

Ön görüşme, hem psikolojik danışmanın hem de danışanın psikolojik danışmaya devam edip etmemeye birlikte karar verdiği bir oturumdur. Dijital ortamda başvuru formunu doldurduktan sonra size uygun bir tarihte ön görüşme için randevu verilir. Randevu tarihleri bekleme listesindeki başvuru tarih sırası göz önüne alınarak düzenlenmektedir.

 

 

Görüşmeyi ertelemem ya da iptal etmem gerekirse?

Psikolojik danışma sürecinin etkililiği için oturumlara düzenli devam etmeniz önemlidir. Ancak, oturumlara gelemeyeceğiniz durumlarda PDREM Sekreterya ile hafta içi 08.00-12.00/13.00-17.00 saatleri arasında iletişime geçerek veya pdrem@pau.edu.tr adresine e-posta atarak 24 saat öncesinden haber vermeniz gerekmektedir. Acil ya da hayati vb. durumlarda görüşme randevunuza gelemediğinizde ise sonrasında en kısa sürede PDREM Sekreterya ile iletişime geçiniz.  

 

Yönlendirme nedir?

Psikolojik danışmanınız sizi depresyon, anksiyete (kaygı) bozukluğu (panik bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, sosyal fobi, travma sonrası stres bozukluğu), iki uçlu bozukluk (manik depresif bozukluk, bipolar bozukluk), şizofreni, alkol-madde bağımlılığı, cinsel işlev bozuklukları, kişilik bozuklukları, yeme bozuklukları, histeri-konversiyon, hipokondriazis, tikler, uzun süren yas, dürtü kontrol bozuklukları, kendine zarar verme ve intihar davranışı gibi psikiyatri hekiminin tanı ve tedavi yetki alanına giren zorluklarla ilgili olarak psikiyatri polikliniğine yönlendirebilir. Psikiyatri hekiminiz sizinle görüştükten ve sizi muayene ettikten sonra ruhsal durumunuza uygun olan tedaviyi planlar. Tanı ve tedavi ile ilgili aklınıza takılan soruları hekiminize sorabilirsiniz. 

 

Oryantasyon programı nedir?

Oryantasyon Programları, kampüs ve kampüs olanaklarını tanıtmayı ve üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin uyum sürecinde onları desteklemeyi amaçlayarak hazırlanmış olan programlardır.  2017 yılından beri PDREM tarafından organize edilmektedir. 

 

ORY101 nedir?

ORY101, sizlerin akademik, kültürel, fiziksel sağlık ve psikolojik sağlık alanlarında kendinizi geliştirebileceğiniz yazılı ve görsel materyallerden oluşur ve kredisizdir. 

 

ORY101'e nasıl erişebilirim? 

ORY101’e EDS üzerinden 14 hafta boyunca online olarak erişebilirsiniz.

 

Online broşür serisi hangi konuları kapsıyor?

İletişim, kişilerarası ilişkiler, motivasyon, odaklanma, verimli çalışma, stres, depresyon, kaygı, kayıp ve yas, mükemmeliyetçilik, öfke, topluluk önünde konuşma ve sınav kaygısı gibi konularda toplam 34 broşür hazırlanmıştır. 

 

Online broşür serisine nasıl erişebilirim? 

pau.edu.tr/pdrem adresinden Dokümanlar tabına tıklayarak broşürleri PC veya telefona indirebilirsiniz.

 

Atölyelerle ilgili nereden bilgi alabilirim?

atölyelerle ilgili güncel bilgilere paupdrem Instragram hesabından ulaşabilirsin. 

 

 

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi

 

Menü