Psikolojik Danışma ve Rehberlik Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi

Menü

Etkinlik Takvimi

<Haziran 2020>
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345
Tümünü Gör

Sıkça Sorulan Sorular

 

Kimler PDREM'e başvurabilir?

Pamukkale Üniversitesi'nde öğrenim gören tüm lisans ve lisansüstü öğrenciler merkezimize başvurabilir.

 

 PDREM nerede?

Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Kampüsü'nde, Mühendislik Fakültesi kantininin tam karşısında ve Eğitim Fakültesi'nin yanında yer almaktadır.

 

 PDREM'de verilen hizmetler ücretli mi?

Hayır, PDREM'de verilen tüm hizmetler ücretsizdir. 

 

 Yapılan görüşmeler gizli kalır mı?

Psikolojik danışma oturumlarında paylaştıklarınız gizli kalacaktır. Başka bir deyişle, isminiz, yaşınız, okuduğunuz bölüm vb. gibi kimlik bilgilerinizi açığa çıkaracak hiçbir bilgi üçüncü şahıslar ile paylaşılmayacaktır. Süreç boyunca sizden bazı formlar veya anketler doldurmanız istenebilir. Bu durumda elde edilen veriler, kişisel bilgileriniz gizli tutularak, bilimsel araştırmalar için kullanılabilir. Ancak, gizlilik ilkesinin ihlal edilebileceği bazı istisnai durumlar bulunmaktadır. Kendinize ya da bir başkasına zarar verebileceğinize ilişkin bir izlenim oluşursa bu durumu üçüncü kişilerle görüşmemiz veya bilgi vermemiz gerekebilir. 

Merkeze nasıl başvurabilirim?

Bireysel psikolojik danışma, grupla psikolojik danışma ve duygu odaklı çift terapisi hizmetlerinden yararlanmak isteyen öğrencilerin haftaiçi 09.00-17.00 saatleri arasında PDREM'e şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir.

Psikolojik danışma nedir?

Psikolojik danışma, kendinizi daha iyi anlamanıza ve kendinize ilişkin farkındalığınızı artırarak yaşamınızda değişiklikler yapmanıza yardımcı olacak bir süreçtir. Bu süreçte psikolojik danışmanınız gizlilik, güven ve kişilik haklarınıza saygı çerçevesinde paylaşmak istediğiniz her konuda sizi yargılamadan, koşulsuz kabul göstererek, açık ve dürüst davranarak dinler ve karşılaştığınız sıkıntıları çözmenizde size eşlik eder. 

 Görüşmeler ne kadar sürer?

Bireysel psikolojik danışma oturumlarının süresi 40 dakika, duygu odaklı çift terapisi oturumlarının süresi 75 dakikadır. Randevuya geç gelmeniz, görüşme sürenizin kısalması anlamına gelmektedir. Oturumlara 10 dakikadan daha fazla geç gelindiğinde ise yeni bir gün ve saat için randevu verilmektedir. 

 

 Görüşmeler ne kadar devam eder?

Psikolojik danışma süreci her danışanın kendi ihtiyaçlarına göre şekillenmekte olup ön görüşme ve takip dahil maksimum sekiz oturumdan oluşmaktadır. Psikolojik danışma oturumları danışanın ihtiyaçları göz önüne alınarak haftada bir veya ayda bir gerçekleşebilir. Oturumlar sonlandıktan sonra danışan ihtiyaç duyduğu takdirde her zaman tekrar başvurabilir ve bekleme listesinde sırası geldiğinde yeniden hizmet alabilir. 

 

Öngörüşme nedir?

Ön görüşme, hem psikolojik danışmanın hem de danışanın psikolojik danışmaya devam edip etmemeye ortak olarak karar verdiği bir oturumdur. PDREM'e gelip dijital başvuru formunu doldurduktan sonra öngörüşme için randevu verilir. Randevu tarihleri bekleme listesindeki başvuru tarih sırası göz önüne alınarak düzenlenmektedir.

 

Görüşmeyi ertelemem ya da iptal etmem gerekirse?

Psikolojik danışma sürecinin etkililiği için oturumlara düzenli devam etmeniz önemlidir. Ancak, oturumlara gelemeyeceğiniz durumlarda PDREM Sekreterya ile haftaiçi 09.00-17.00 saatleri arasında iletişime geçerek önceden haber vermeniz gerekmektedir. 

Randevuya gelmezsem ne olur?

PDREM’den aldığınız iki randevuya haber vermeden gelmediğiniz takdirde başvurunuz ihtiyacınız kalmadığı düşünülerek sonlandırılır. Merkezimizden yardım almaya devam etmeyi istemeniz durumunda en baştan başvuru yapmanız ve bekleme listesinde sıranızı beklemeniz gerekir.

Yönlendirme nedir?

Depresyon, anksiyete (kaygı) bozukluğu (panik bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, sosyal fobi, travma sonrası stres bozukluğu), iki uçlu bozukluk (manik depresif bozukluk, bipolar bozukluk), şizofreni, alkol-madde bağımlılığı, cinsel işlev bozuklukları, kişilik bozuklukları, yeme bozuklukları, histeri-konversiyon, hipokondriazis, tikler, uzun süren yas veya dürtü kontrol bozuklukları gibi psikiyatri hekiminin tanı ve tedavi yetki alanına giren problemlerle ilgili olarak psikolojik danışmanınız sizi psikiyatriste yönlendirebilir. Ruhsal durumunuza uygun olan tedavi şekline sizinle birlikte psikiyatri hekiminiz karar verir.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi

Duyurular Tümünü Gör