Üniversitemizde Pedagojik Formasyon Eğitimi Alınabilecek Programlara Başvuru Hakkında Duyuru

Güncellenme Tarihi: 25 Ocak 2023, 10:53

 

 1. Pedagojik Formasyon Eğitimi hakkındaki YÖK yazısı için tıklayınız.
 2. Pedagojik Formasyon Eğitimi alabilecek programları öğrenmek için tıklayınız.
 3. Üniversitemiz Pedagojik Formasyon Eğitimi alabilecek programlara kayıtlı olan ve Pedagojik Formasyon Eğitimi almak isteyen (zorunlu değildir.) mezuniyet aşamasındaki son sınıf öğrencilerinin, Pedagojik Formasyon Eğitiminde yer alan dersleri seçebilmeleri için aşağıda verilen bağlantı adresini 31.01.2023 Salı günü, saat 23.59’a kadar Açık Rıza Onay Metnini onaylamaları ve 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı kayıt yenileme tarihlerinde (06-09.02.2023) Pedagojik Formasyon Eğitiminde yer alan dersleri seçerek, ders kayıtlarını yapmaları gerekmektedir.
 4. Pedagojik Formasyon Eğitimi kapsamında alınan derslerin kredisi (40 AKTS), öğrencinin müfredatında yer alan derslerin kredisine (240 AKTS) dahil değildir. Alınacak Pedagojik Formasyon dersleri öğrencilerin Not Durum Çizelgesi (Transkript) içerisinde pedagojik formasyon dersi olarak gösterilecektir ve bu dersler mezuniyet ortalamalarına dahil edilecektir (YÖK yazısı Madde 4).
 5. Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulunun 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı “Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları”nda yer alan atamaya esas olan öğretmenlik alanlarına kaynaklık teşkil eden programlar arasında yer alan programlarda öğrenim gören öğrencilerimiz Pedagojik Formasyon Eğitimi için başvuru yapabilecektir. Programınızın uygunluğunu kontrol etmek için tıklayınız.

  (https://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2022_10/11160806_9_cizelgeveesaslar.pdf)

 6. Açık Rıza Onay Metni onayı verilmesi sadece Pedagojik Formasyon Eğitimi başvuru talebi olup, ders kaydı yapıldığı anlamına gelmemektedir.
 7. Mezuniyet aşamasındaki son sınıf öğrencileri, Pedagojik Formasyon Eğitiminde yer alan dersleri 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında seçmeli olarak almaya başlamaları kaydıyla; bahar yarıyılında, yaz öğretiminde veya 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılında alabileceklerdir. Ancak, Öğretmenlik Uygulaması Dersini 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılında seçebileceklerdir.
 8. Burada belirtilmeyen diğer hususlar için Pedagojik Formasyon Eğitimi hakkındaki YÖK yazısına bakınız.
 9. Üniversitemiz Pedagojik Formasyon Eğitimi alabilecek programlara kayıtlı olan ve Pedagojik Formasyon Eğitimi dersleri almak isteyen (zorunlu değildir.) mezuniyet aşamasındaki son sınıf öğrencilerinin Açık Rıza Onay Metnini onaylamaları gerekmektedir.  Açık Rıza Onay Metni için tıklayınız (https://obis.pusula.pau.edu.tr/Ogrenci/FormasyonOnay.aspx).