Erasmus Programı Nedir?

Erasmus programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır. Bunun yanı sıra yükseköğretim sistemini iş dünyasının gereksinimlerine uygun olarak geliştirmek ve üniversite mezunlarının iş dünyasında istihdam edilebilirliğini arttırmak amacıyla yükseköğretim kurumları ile çalışma çevreleri arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin arttırılmasını da teşvik etmektedir. Programın amacı Avrupa'da yüksek öğretimin kalitesini artırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmektir.

Erasmus programı, üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek; öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa'da karşılıklı değişimini sağlayarak; programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunarak bu amacı gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Daha kaliteli yükseköğretim sunan Avrupa'da mezunlar daha donanımlı, iş dünyasının beklentilerine daha fazla cevap veren bireyler olacaklardır. Program, sunduğu hareketlilik olanağı ile Avrupa halklarının birbirlerini algılamasındaki önyargıların yükseköğretim çevrelerinde kırılmasına hizmet etmektedir. Erasmus programı ile 1987'den günümüze kadar 1,5 milyondan fazla yükseköğretim öğrencisi, başka bir Avrupa ülkesinde öğrenim hayatının bir dönemini geçirmiş; o ülkenin insanlarını ve kültürünü de tanıma imkanı elde etmiştir. Program 2012 yılı itibariyle 3 milyon öğrencinin Erasmus öğrencisi olmasını hedeflemektedir.

Arkeoloji Bölümü, 2004 yılından beri, Avrupa’nın çeşitli üniversiteleri ile Avrupa Birliği Programları kapsamında yürütülen İkili Erasmus Anlaşmaları(LLP) çerçevesinde öğrenci değişimini sürdürmektedir. Arkeoloji Bölümü, ilgili değişim programlarını hem İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi içerisinde hem de Pamukkale Üniversitesi’nin genelinde en etkin şekilde kullanan bölümlerden bir tanesidir. Lisans öğrencilerinin yanı sıra, Yüksek Lisans, Doktora ve Öğretim Elemanları düzeyinde de karşılıklı hareketlilikler sürdürülmekte ve bölümümüzün çalışmaları, karşılıklı kurulan işbirlikleri ile zenginleştirilmektedir.

 Bölümümüz öğrencilerinden, PAU Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından belirlenen kriterleri yerine getiren öğrenciler, sözü edilen uluslararası değişim programlarından yararlanabilmektedirler.

Arkeoloji Bölümünün İmzalamış Olduğu İkili Erasmus Anlaşmaları

 

Ülke

Üniversite

Bölüm

1

Polonya

Adam MickiewiczUniversity

Arkeoloji

2

Almanya

FreieUniversitat Berlin

Arkeoloji

3

Almanya

HochschuleRegensburg

Mimarlık

4

İtalya

Politecnicodi Torino

Mimarlık

5

Slovakya

TrnavskaUniverzita v Trnave

Arkeoloji

6

İspanya

Universidad de Alcala de Henares

Tarih

7

İtalya

UniversitadegliStudidiEnna “Kore”

Arkeoloji

8

İtalya

SapienzaUniversitadi Roma

Arkeoloji

9

İtalya

Universita Del Salento

Arkeoloji

10

Fransa

UniversitéMichel de Montaigne –Bordeaux 3

Arkeoloji

 

  Öğrenci hareketlilikleri ile ilgili detaylı bilgiye http://www.pau.edu.tr/uluslararasi adresinden ulaşılabilmektedir. İlgilenen öğrencilerin, öncelikle bu web adresini detaylı incelemeleri, gerekli konularda “PAU Rektörlük Binası 2. katta” yer alan Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’ne şahsen ya da ulik@pau.edu.tr adresine e-posta yoluyla ulaşmaları önerilmektedir.

 

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörü

Prof. Dr. Bilal SÖĞÜT

+90 258 296 38 88

bsogut@pau.edu.tr

Arkeoloji Bölümü Uluslararası İlişkiler Koordinatörü

Dr. Öğr. Üy. Umay OĞUZHANOĞLU

+90 258 296 37 48

uoguzhan@pau.edu.tr