Malzeme ve Malzeme İşleme Teknolojileri Bölümü

BÖLÜM TANITIMI

 

İl/İlçe

:

Denizli /Merkez

Üniversite/Meslek Yüksekokulu / Bölümü

:

Pamukkale Üniversitesi / Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu / Malzeme ve Malzeme İşleme Teknolojileri Bölümü

Programın Amacı

:

Temeli ahşaba dayanan ve teknolojik yapı malzemelerini kullanarak, yaşam alanlarını kullanışlılık (fonksiyonellik), ekonomiklik, güzellik (estetik) ve kişilik (kalite) özelliklerine göre şekillendirilen mobilyanın tasarımı, üretimi, pazarlanması ve mekan içerisinde ergonomik kullanımını sağlayacak dekorasyonun yapılabilmesi için sektöre ait işletmelere, ihtiyaçları olan yetişmiş ara eleman işgücünü sağlamaktır.

Programın Hedefi

:

Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde işletmelerin varlıklarını sürdürebilmesi için büyümesi ve dış pazarlara açılması gerekmektedir. Mobilya ve Dekorasyon Endüstrisi, elde edilen verilere göre (DİE, TOBB, DTM, KOSGEB) dış ticaret payı düşük, istihdam ve üretim kapasitesi payı yüksek bir orana sahiptir. Buna göre, başta Denizli ili olmak üzere ülkemizde faaliyet gösteren işletmeleri bilinçlendirmek ve sektöre uzman personel kazandırmak Mobilya ve Dekorasyon Programı ‘nın temel hedefidir.

Programın Avantajları

:

 • Pamukkale Üniversitesi, Türkiye genelinde her alanında talep gören bir üniversitedir.
 • Mobilya ve Dekorasyon Programı olarak, Güney Ege Bölgesi’ndeki il merkezleri incelendiğinde İzmir’de 1 tane (Ege Üniversitesi/NÖ-İÖ), Muğla’da 1 tane (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi/NÖ-İÖ), Aydın’da 1 tane (Adnan Menderes Üniversitesi/NÖ-İÖ) bulunmaktadır.
 • Mobilya ve Dekorasyon Programı olarak, Manisa ve Uşak’ta program bulunmamaktadır.
 • Mobilya ve Dekorasyon Normal öğretim programını tercih eden öğrenci profili incelendiğinde, gelen öğrencilerin % 90’ı il dışından gelmektedir. Bu öğrencilerin büyük bir kısmı İzmir, Manisa ve Uşak ilinden gelmektedir. Öğrenciler, İzmir’den sonraki tercihlerinin Denizli olduğunu belirtmişlerdir.
 • Akademik olarak değerlendirildiğinde 1 tanesi Profesör olmak üzere 2 öğretim üyesi ve yüksek lisansını tamamlamış 1 Öğretim Görevlisi kadrosu ile akademik bir kadroya sahip Türkiye genelinde Mobilya ve Dekorasyon Programları içerisinde başka bir program bulunmamaktadır.
 • Donanımlı akademik kadrosu ile 2013 yılında, 16 yıllık aradan sonra “Ulusal Mobilya Kongresi”nin ikincisi gerçekleştirilmiştir. Bu yıl da “Ege Ahşap Oyuncak Tasarım Yarışması”nın birincisinin yapılması için çalışmalar yapılmaktadır. 
 • Denizli ili, sanayileşme ve ihracat potansiyeli olarak Türkiye’nin sayılı büyük şehirlerindendir.
 • Denizli ili sürekli göç alan ve konut yapımı artan bir şehirdir.
 • Denizli ilinde mobilya sektöründe hizmet veren ulusal ve uluslararası ticaret yapan çok sayıda firma bulunmaktadır (örnek: Yonga Mob.A.Ş.)
 • Mobilya sektörü Denizli ilinde istihdam ve üretim kapasitesi açısından 4. büyük sektördür.
 • Güney Ege Bölgesinde İzmir’den sonraki en büyük sanayi kenti Denizli’dir.

 

Programa Kabul Koşulları

:

Aday öğrenciler lise diploması ile YGS ve LYS merkezi sınavlardan aldıkları puanla ÖSYM tarafından yerleştirilir. (Lise Diploması ve ÖSYM Belgesi)

 

Mezuniyet Koşulları

:

Yasal süre içinde mezuniyet için, gerekli tüm dersleri almak ve bu derslerden başarılı olmak koşulu ile devam etmekte olduğu programı en az 2.30 Genel Not Ortalaması (GNO) ile tamamlamak ve toplam 30 işgünü staj yapmak gereklidir. Dersler ve kredi sayıları, program müfredatı  ile ilgili bilgiler EK’te sunulmuştur.

İstihdam Olanakları

:

Mezun olan öğrenciler, ağaç işleri ve mobilya sektörü içinde yer alan tüm ara ürün (mdf, kontrplak, parke, kapı vb.), sonuç ürün (mobilya, ev dekorasyonu, işyeri dekorasyonu vb.) ve yan sanayilere (tutkal, vernik, dekoratif el sanatları vb.) yönelik faaliyetlerde bulunan her ölçekte firmanın proje, pazarlama, satış, üretim, kalite kontrol, üretim planlama ve AR – GE birimlerinde “tekniker” unvanıyla görev alabilirler. Ayrıca kendi işletmelerini kurarak üretim, pazarlama, danışmanlık, tasarım – proje ve dekorasyon konularında çalışabilirler. Mobilya sektörünün yurt çapındaki yaygınlığı düşünüldüğünde iş bulma olanakları yeterli düzeydedir. Kazançları çalışılan kuruluşun türüne, çalışılan pozisyona, firmanın ücret politikasına ve şehre göre değişmektedir.

Ayrıca Türkiye’nin en büyük ahşap mobilya üretim fabrikası olan Yonga Mobilya’nın da Denizli’de olması mezunlarımız açısından büyük avantajdır. Her yıl mezunlarımızdan bir kısmı bu firmada işe başlamakta ve çalışmaktadır

Fakültelerdeki 4 Yıllık Bölümlere Geçiş Durumu

:

Programdan mezun olan öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile alanımda 4 yıllık eğitim veren bölümlere geçiş yapabilmektedir. Bu bölümlerin bazıları şunlardır:

-   Teknoloji Fakülteleri’ne bağlı Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümleri,

-   Orman Fakülteleri’ne bağlı Orman Mühendisliği Bölümleri ve Orman Endüstri Mühendisliği Bölümleri,

-   Mühendislik Fakülteleri’ne bağlı Endüstri Mühendisliği Bölümleri,

-   Güzel Sanatlar Fakülteleri’ne bağlı Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümleri ve İç Mimarlık Bölümleri,

-   Mimarlık Fakülteleri’ne bağlı Mimarlık Bölümleri ve Peyzaj Mimarlığı Bölümleri

Bunların dışında; Açıköğretim Fakülteleri’ne bağlı İşletme Bölümü, Pazarlama Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü’ne de tercih yapabilmektedirler.

Mevcutta Denizli Teknik Bilimler MYO bünyesinde açık olan Mobilya ve Dekorasyon Programı’ndan DGS sınavında başarı gösterme oranı, diğer üniversitelerdeki benzer programlara göre çok yüksektir. Kazanan öğrencilerden 4 yıllık bölümlerden mezun olup, özel sektör ve kamuda çalışan çok sayıda öğrencimiz bulunmaktadır.

Mezunların  Unvanı

:

Mobilya ve Dekorasyon Teknikeri

Staj vb Çalışma Şartları

:

Öğrenciler, mezun olabilmek için 30 işgünü endüstriyel staj yapmak zorundadırlar. Staj ile ilgili esaslar, Pamukkale Üniversitesi Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Staj Yönergesi’nde belirlenmiştir. Öğrencilerin stajlarını yapacakları işletmeleri belirlerken Denizli Ticaret Odası, Denizli Sanayi Odası ve Marangozlar Odası’ndan destek alınmaktadır.

Programa Ayrılan Mevcut Alan (m2)

:

Mekan Adı

Öğrenci Kapasitesi

Alanı

Mobilya Atölyesi

30

292 m2

Depolar (2 Adet)

-

48 m2

Sınıf I (Teorik Dersler İçin)

40

40 m2

Sınıf II (Çizim – Tasarım Dersleri İçin)

40

56 m2

Bilgisayar Laboratuarı

30

50 m2

Bilg.Dest.Tasarım Lab.

6

8 m2

 

TOPLAM:

494 m2

Sınıfların Donanımı  

Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’na ait sınıfların tamamında projeksiyon, beyaz yazı tahtası, tek kişilik oturma sıraları mevcuttur. Programa ait sınıfların kapasiteleri 40 kişiliktir.

Atölye/Laboratuvar Koşulları  

Programın yürütülebilmesi için 2004 yılında Dünya Bankası ‘ndan “Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında alınan bütçe ile uygulama atölyesi oluşturulmuştur. 292 m2 alana sahip Uygulama Atölyesi’nde modern ve teknolojik makinelerle ahşap esaslı bütün mobilya uygulamaları yapılabilmektedir. Ayrıca, atölye faaliyetlerinde kullanılacak keresteler için kereste deposu ve bitmiş işlerin korunduğu bitmiş işler deposu bulunmaktadır. Bunların dışında, öğrencilerin mobilya tasarım çalışmalarını rahatça yapabilmeleri için sadece Mobilya ve Dekorasyon Programı’na ait bilgisayar destekli tasarım laboratuarı da bulunmaktadır.

Mobilya Atölyesi’nde yardımcı personel olarak 1 adet tekniker bulunmaktadır.

Program İçin Kullanılacak Mevcut Bilgisayar ve Yazılım Durumu  

 

Laboratuar Adı

Laboratuarın Kapladığı Alan

Bilgisayar Adedi

Kullanma Amacı

Mevcut Programlar

1

Bilgisayar Laboratuvarı

50 m2

20

Bilgisayar destekli tasarım derslerinin yapılması

Ofis programları, kitchendraw ve AUTOCAD programları

2

Bilg.Dest.Tasarım Lab.

8 m2

6

Tasarım uygulamaları ve serbest çalışmaların yapılması

Ofis programları, kitchendraw ve AUTOCAD programları

3

Mobilya Atölyesi

292 m2

1

Üretilecek ürünün tasarım ve şeklinin oluşturulması

Ofis programları ve AUTOCAD programı

4

Çizim Sınıfı

56 m2

1

Ders sırasında gerekli ders notlarının sunulması

Ofis programları ve AUTOCAD programı

 

TOPLAM:

406 m2

28

 

 

Sosyal Olanaklar  

Mobilya ve Dekorasyon Programı’nın bağlı olduğu Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Pamukkale Üniversitesi’nin merkez kampusuna 2 km uzaklıkta olan Çamlık Kampusu’nda yer almaktadır. Çamlık Kampusu’nda öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için bir tane kantin ve bir tane yemekhane bulunmaktadır. Kampus, Çamlık semtinde yerleşim alanlarının arasındadır. Bu nedenle, kampus etrafında çok sayıda kafeterya, lokanta, market, yurt ve kırtasiye bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin ana kampusu yürüme mesafesinde olduğu için, öğrenciler rahatlıkla üniversite ana kampus imkanlarından da yararlanabilmektedir.

Barınma ihtiyacı için Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı 1000 kişilik öğrenci yurdu 1 km  uzaklıktadır. Kampusun bulunduğu semtte çok sayıda yurt ve öğrenci apart evleri bulunmaktadır. Ayrıca Denizli il merkezine ve çok sayıda semtine ulaşabilmek için dolmuş ve otobüs servisleri de mevcuttur.