Menü

Sağlıkta Kalite Standartları

 

Kalite kavramı, Dr. Deming gibi gurular tarafından “Hizmet alanın isteklerini, beklentilerini karşılama düzeyi” olarak tanımlanmaktadır. Bu tanım insanoğlunun sınırsız hayal gücü ve istekleri ile bütünleşince adını “Mükemmellik” olarak tanımladığımız kavram ortaya çıkmaktadır.

Mükemmellik kavramı olmasaydı;

  • Hondanın Asimo adlı robotunu,
  • En gelişmiş Hubble teleskopunu,
  • Malzeme dünyasındaki nano-teknolojiyi,
  • İnsansız hava araçlarını,
  • Yaygın olarak kullanılan tablet PC leri,

insanlığın hizmetine sunmak mümkün olmazdı.

 

Mükemmellik yolculuğunda istenilen hizmet ve sistemlerin geliştirilmesi için tüm kuruluşların yeni model ve yaklaşımları esas almasının gerekliliği her geçen gün artmaktadır. Yaygın olarak benimsenen modellerden EFQM mükemmellik modeli:

  • Vizyoner olan bütünsel liderlik,
  • Çalışanların katılımı ve onların desteği ile başarma,
  • Beklentiler için yeni katma değerler üretme,
  • Tüm sistemi süreçlerle yönetme ve iyileştirme,
  • Öğrenme ve yaratıcılık,

kavramlarını içermektedir. Günümüzde bu kavramları içselleştiren ve yönetim felsefe ve yaklaşımlarında kullanan kurumlar geleceği yapılandırabilmektedir.

 

Toplam Kalite Yönetimi çalışmaları son beş yıldır çalışanların gönüllü katılımı ile yürütülmektedir. Toplam Kalite Yönetim Sistemi ilkeleri doğrultusunda çalışmalarını sürdüren hastanemiz ilk aşamada ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi almıştır. ISO 9001 standardının 2008 versiyonunda gerçekleşen revizyon sonucu yayınlanan yeni 2015 versiyonu için, başlatmış olduğu revizyon geçiş çalışmaları çerçevesinde hastane bünyesinde risk bazlı düşünce mantığı ile tüm süreçleri iyileştirerek denetime hazır hale gelmiş ve neticede FQC Belgelendirme kuruluşu tarafından gerçekleştirilen denetimden başarıyla geçerek Türkak Akreditasyonlu ISO 9001:2015 belgesini almaya hak kazanmıştır.

 

Diğer tüm alanlarda olduğu gibi insan sağlığına yönelik tüm süreçler için kalite yolculuğu devam etmektedir. Bu bağlamda kalite çalışmalarımız ülkemiz sağlık kuruluşlarının hizmet uygulamaları için Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan Sağlıkta Kalite Standartları’na entegre edilerek sistemimiz revize edilmiştir. Standartlar kapsamında yaptığımız çalışmalar bize ‘Kalite geliştirme asla sona ermeyecek bir seyahattir’ sözünü hatırlatmaktadır. Bu çerçevede bilimsel ve teknolojik gelişimlerin gözetilerek ekonomik ve yönetsel gelişmelere, mevzuata ve hizmet kalite standartlarına etik değerlerden vazgeçmeden, ekip ruhu içerisinde, katılımcı, modern yönetim anlayışımızla hizmet verme bilincinde olarak referans bir hastane olma çabamızı sürdüreceğiz.

 

Kurumumuzun mükemmellik yolculuğuna katkı sağlayan ve sağlayacak olan tüm paydaşlarımıza teşekkür eder, saygılar sunarız.

Duyurular Tümünü Gör