INDICIT Nedir?

INDICIT (Deniz Kaplumbağaları ve Biyota üzerinde Denizel Atık Göstergelerinin Bölgesel Deniz Anlaşmaları ve Deniz Stratejisi Çerçeve Direktifi Alanlarında Uygulanması) Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Şubat 2017 - Şubat 2019 olmak üzere iki yıllık bir projedir. Dünya denizleri ve okyanuslar, denizel canlılar üzerinde olumsuz etkileri olan denizel atıklar ile kirletiliyor. Avrupa ve bölgesel deniz anlaşmaları, denizlerin durumunu iyileştirmek ve eski haline getirmek için yönetim önlemleri almaktadır. Deniz canlıları, yöneticilere iyileştirme önlemlerinin etkinliğini değerlendirmede yardımcı olabilir; deniz kaplumbağası gibi bu canlıların bazıları, « gösterge tür » olarak rol oynamaktadır.

Çalışma Alanı

INDICIT ortakları, Avrupa Birliği’ne üye 5 ülkenin (Fransa, İspanya, Portekiz, İtalya, Yunanistan) ve 2 Akdeniz ülkesinin (Türkiye ve Tunus) bilimsel araştırma merkezlerinden oluşmaktadır INDICIT, Bölgesel Deniz Anlaşmaları (RSC) ve Avrupa Deniz Suları’nı ilgilendiren Atlantik, Kuzey Denizi ve Akdeniz denizel alt bölgeleri havzaları ve kıyısal alanlarında çalışmaktadır.

Denizel Ortam Üzerinde Atıkların Etkisi

Avrupa Deniz Stratejisi Çerçeve Direktifi (MSFD), 2020'de Deniz Suları için İyi Çevresel Durum’un sağlanmasını amaçlamaktadır. Bu amacın göstergelerinden ikisi, denizel atıkların etkisini ilgilendirmektedir. 

INDICIT, 3 tip atık etkisi göstergesi üzerinde yoğunlaşmaktadır:

  1. Deniz kaplumbağalarının denizdeki çöpleri yemesi
  2. Deniz kaplumbağaları ve balıklar tarafından Mikro atıkların yenmesi
  3. Tüm denizel fauna elemanlarının Atıklara takılarak zarar görmesi

INDICIT projesiyle ilgili daha fazla bilgi ve güncellemelerden haberdar olmak için bize katılın. 

indicit-europa.eu