BASIN VE YAYINCILIK PROGRAMI

Pamukkale Üniversitesi Acıpayam Meslek Yüksekokulu Basın ve Yayıncılık Programı, YGS-3 puan türü tercihle ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı meslek lisesi ilgili alan mezunlarının sınavsız dikey geçiş imkânı ile girebilecekleri 2 yıllık bir öğretim programıdır.

Programdan mezun olan öğrenciler istihdam konusunda sıkıntı yaşamayacaklardır. Programın bulunduğu üniversitelerin öğrenci topluluklarından edinilen bilgiye göre mezun öğrencilerin başta TRT olmak üzere yerel, ulusal ve internet basınında istihdam olanakları yüksektir. Ayrıca DGS ile İletişim Fakültelerine geçiş yapabilirler.

Tanıtım sektöründe, İnternet ve sosyal medya tasarımı, internet yayıncılığı, editör yardımcısı olarak çalışabilirler. Yayıncılık sektörü, Film yapım ve animasyon kuruluşlarında görev alabilirler. Çizgi film atölyelerinde, Basın ve reklam fotoğrafçısı, Tv ve Gazete muhabiri olarak çalışabilirler. Orta ölçekli basım sektörü içerisinde yönetici olarak görev alabilirler. TV'lere bağlı tanıtım birimlerinde, bankaların tanıtım bürolarında, pazarlama şirketlerinde, bakanlıklarda grafiker ve sanat danışmanı olarak istihdam edilebilirler.

Üniversitemizde bulunan İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümüyle ortak çalışmalar yapılıp üniversitemiz ilgi odağı haline getirilebilir.

Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenciler dikey geçiş sınavına girerek, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince uygun görülen lisans programına yerleştirilmeleri halinde lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler. Mezunlar ayrıca Açık öğretimin ilgili bölümlerine sınavsız dikey geçiş yapabilmektedir.  

Bu programdan mezun olanlar, 120 AKTS kredilik dersleri ve 30 İşgünü Staj eğitimini başarı ile tamamladıklarında, Basın ve Yayıncılık alanında ön lisans derecesine sahip olurlar.

Ön lisans derecesi elde edebilmek için öğrencilerin programda alması gereken zorunlu ve seçimlik derslerin (toplam 120 AKTS karşılığı) tümünü başarıyla tamamlamak ve genel ağırlıklı not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.30 olması gerekir.

Menü