Menü

Bizi Takip Edin

facebook twitter instagram youtube

 

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı 1995 yılında kurulmuş, 1995 - 1996 eğitim - öğretim yılında 5 öğretim elemanı ve 20 öğrencisiyle lisans eğitimine başlamıştır. Anabilim Dalı'nda yürütülen lisans ve lisansüstü programlarının eğitim dili Türkçe ve öğrenim süresi lisans programı için 4 yıl, Eğitim Bilimleri Enstitüsü'ne bağlı olarak yürütülen tezli yüksek lisans programı için 2 yıl ve doktora programı için ise 4 yıldır. Müzik Eğitimi Anabilim Dalı biriminde; çalgı eğitimi, ses eğitimi ve müzik kuramları olarak lisans ve lisansüstü düzeyinde öğrenim yapılmaktadır.

Lisans öğrencilerinden oluşan Paü Polifonik Korosu, Paü Gençlik Oda Orkestrası, Paü Türk Halk Müziği Korosu, Paü Türk Sanat Müziği Korosu gibi topluluklarla kurum içi ve kurum dışı pek çok müzik etkinliğine katılmış ve ödüller almış olan Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nın temel amacı; yürüttüğü lisans ve lisansüstü programlarıyla, gerek akademik öğrenim yaşamına, gerekse ulusal ve uluslararası çevrelerde yer alan sanat ve müzik eğitimi kurumlarına katkıda bulunmak ve Türk müzik yaşamının gelişmesini sağlamaktır.

Anabilim Dalı'na, TYT puan türlerinden 2021 yılı için en düşük 800.000'inci başarı sırasına girmek koşulu ile; işitme, çalma ve söyleme boyutlarını içeren "Özel Yetenek Sınavı" ile her yıl 3 engelli ve 27 engelsiz kontenjanı olarak 30 öğrenci alınmaktadır. Müzik Eğitimi Anabilim Dalı binası; projeksiyonlu derslikler, bireysel ve toplu çalışma odaları gibi mekan olanakları ile fiziki açıdan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek biçimde düzenlenmiştir.

Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda 2021-2022 eğitim-öğretim yılı itibariyle 8 öğretim üyesi (2 Prof.Dr., 3 Doç.Dr. ve 3 Dr.Öğr.Ü.), 8 öğretim görevlisi ve 2 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 18 öğretim elemanı görev yapmakta; 19 lisansüstü ve 101 lisans öğrencisiyle eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Son Güncelleme: 16.09.2021