FELSEFE BÖLÜMÜ

 

Felsefe Bölümü 1995 yılında kuruldu. Bölümün kuruluş amacı, verdiği eğitim-öğretimle gerek kişisel ve toplumsal hayata yön vermede, gerek çeşitli bilgi alanlarında araştırma yapmada felsefi bilgiye olan ihtiyacın bilincine varılmasını sağlamaktır. Buna paralel olarak bölümdeki eğitimin diğer amacı felsefeyi hayatın içine dahil etmek, toplumun düşünsel olarak gelişmesine katkıda bulunmaktır.

Bölümümüzde Felsefe lisans programı, Sistematik Felsefe ve Mantık ile Türk İslam Düşünce Tarihi Anabilim dallarında tezli ve tezsiz yüksek lisans programları ve Felsefe doktora programı bulunmaktadır.

Bölümümüzde yürütülen Lisans, Yüksek Lisans, Doktora Programları yanında, öğrencilerin lise felsefe grubu öğretmenliği için alması gereken Sosyoloji ve Psikoloji dersleri de verilmektedir. Öğretmenlik sertifikası programı ise Eğitim Fakültesi bünyesinde yürütülmektedir.

Bölümün mezunları Kamu Personeli Seçme Sınavından başarılı oldukları takdirde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda felsefe grubu öğretmenliği yapabildikleri gibi özel okullarda da istihdam edilebilmekte; çok yaygın olmasa da kamu kuruluşları ile özel kuruluşların eğitim, kültür, insan ilişkileri, planlama ve değerlendirmeyle ilgili birimlerinde çalışma olanağı bulmaktadırlar. Ayrıca mezunlarımızın Felsefe alanında lisansüstü eğitim yapma olanağı da vardır.

Bölümde halihazırda dokuz öğretim üyesi ( 6 Profesör, 3 Dr. Öğr. Üyesi) ve 3  araştırma görevlisi eğitim-öğretim faaliyetlerini yürütmektedir. Bölümümüzde Sistematik Felsefe ve Mantık ile Türk İslam Düşünce Tarihi olarak iki Yüksek Lisans Programı ve Felsefe Doktora Programı bulunmaktadır.