Duyurular

Tümünü Gör

Menü

ELEKTRONİK VE OTOMASYON BÖLÜMÜ

BÖLÜMÜMÜZ HAKKINDA BİLGİ:

 

Elektronik ve Otomasyon Bölümü’nde, Elektronik Teknolojisi ve Biyomedikal Cihaz Teknolojisi olmak üzere iki program bulunmaktadır.

 

Elektronik Teknolojisi Programı ilk olarak 2005 yılında eğitim öğretime başlamıştır. Programa, ikinci öğretim için ise 2006-2007 eğitim öğretim yılında öğrenci alınmıştır. Programın amacı, elektronik alanındaki teknolojik gelişmelere uyum sağlayabilen, alanı ile ilgili problemleri çözme yeteneğine sahip, elektronik sistem ve ekipmanları tanıyan, tasarım geliştirme, bakım, onarım, üretim ve uygulama aşamalarını planlayıp, yürütülmesini sağlayabilecek, bilimsel ve teknik bilgi birikimi kazanmış elektronik teknolojisi teknikeri yetiştirmektir. Programda kadrolu üç adet öğretim elemanı görev yapmaktadır. Bilgisayar ve Elektronik Laboratuvarları mevcuttur. Normal öğretimde kayıtlı 216 öğrenci, ikinci öğretimde kayıtlı 241 öğrenci bulunmaktadır. Elektronik Teknolojisi Programı’nda mevcut olan (toplam 120 AKTS kredisi karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlayan, 4.00 üzerinden en az 2.30 ağırlıklı not ortalaması elde eden ve 30 iş günü stajını tamamlayan öğrenciler, Elektronik Teknolojisi alanından ön lisans diploması alarak mezun olmaya hak kazanırlar. Elektronik Teknolojisi Programı’ndan mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda, elektronik devre ve/veya donanım içeren makine, donanım ve/veya sistemlerin yer aldığı ya da üretildiği kamu veya özel sektöre ait kurum, kuruluş, fabrika veya işletmelerde, tasarım geliştirme, bakım, onarım, üretim ve/veya uygulama aşamalarında elektronik teknikeri olarak çalışabilirler ya da kendi adlarına özel işyeri açabilirler. Öğrenciler önlisans eğitimlerini tamamladıklarında ÖSYM tarafından her yıl yapılan Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girerek, DGS kataloğunda belirtilmiş, alanları ile ilgili fakültelere geçiş yapmak suretiyle Lisans eğitimine devam edebilirler.

 

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı ilk olarak 2014 yılında eğitim öğretime başlamıştır. Programa,  ikinci öğretim için ise 2016-2017 eğitim öğretim yılında öğrenci alınmıştır. Programın amacı, biyomedikal sistem ve donanımlarını tanıyan, özelliklerini bilen, bilgisini endüstriyel sistem ve donanımlara uygulayabilen, tıp sektöründe kullanılan elektronik araç ve cihazların montaj, bakım ve onarımı konularında çalışacak ara insan gücü olarak, ülkemizin ihtiyaç duyduğu kalite ve standartta biyomedikal cihaz teknolojisi teknikeri yetiştirmektir. Programda kadrolu dört adet öğretim üyesi görev yapmaktadır. Bilgisayar ve Biyomedikal Cihazlar Laboratuvarları mevcuttur. Normal öğretimde kayıtlı 132 öğrenci, ikinci öğretimde kayıtlı 61 öğrenci bulunmaktadır. Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı’nda mevcut olan (toplam 120 AKTS kredisi karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlayan, 4.00 üzerinden en az 2.30 ağırlıklı not ortalaması elde eden ve 30 iş günü stajını tamamlayan öğrenciler, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi alanından ön lisans diploması alarak mezun olmaya hak kazanırlar. Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı’ndan mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda, resmi ve özel hastanelerde, dispanserlerde, laboratuvarlarda, biyomedikal cihaz üreten fabrikalarda, biyomedikal cihazlar için teknik destek ve servis hizmeti sunan işletmelerde görev alabilirler ya da kendi adlarına özel işyeri açabilirler. Öğrenciler önlisans eğitimlerini tamamladıklarında ÖSYM tarafından her yıl yapılan Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girerek, DGS kataloğunda belirtilmiş, alanları ile ilgili fakültelere geçiş yapmak suretiyle Lisans eğitimine devam edebilirler.

 

BÖLÜM BAŞKANI

 

ÜNVANI

ADI SOYADI

TELEFON (DAHİLİ)

E POSTA

Dr. Öğr. Üyesi

Adile SARI

258 212 3788-1217

aozdemir@pau.edu.tr

 

 

 

 

 

BÖLÜM SEKRETERİ

 

ÜNVANI

ADI SOYADI

TELEFON (DAHİLİ)

E POSTA

Bilgisayar İşletmeni

Ali AKŞİT

258 212 3788-1190

alia@pau.edu.tr