Menü

Bizi Takip Edin

HİERAPOLİS CADDESİ

Doğu-batı yönlü Sütunlu Cadde'yi, kuzey-güney yönünde dik kesen Hierapolis Caddesi, Sütunlu Cadde ile birlikte Erken Roma Dönemi'nde yapılmıştır. Cadde üzerinde 4 traverten ayak bulunmaktadır (Figür 1)Ayaklar, Hierapolis Caddesi ile Sütunlu Cadde’nin kesiştiği alana Roma Dönemi’nde inşa edilerek kent merkezine anıtsal bir giriş kazandırılmıştır.

M.S. 4. yy. sonu 5. yy. başında şehrin etrafına inşa edilen sur duvarı caddenin ortasından geçmektedir. Sur duvarı üzerinde kent merkezine girişi sağlayan 2.7 m. genişliğinde bir kapı boşluğu yer alır. Sur duvarının kuzeyinde kalan kısımda cadde genişliği 9. m. iken, sur duvarının güney kısmında 10.80 m.dir. Caddenin bugüne kadar toplam 56 m.lik kısmı açığa çıkarılmıştır.

Caddenin doğu kenarında, portiğin çatısını taşıyan sütunlardan yedi tanesi anastylosis esas alınarak ayağa kaldırılmıştır. Beyaz mermerden yapılan sütunlar 2 tamburludur  (Figür 2).

Hierapolis Caddesi, orijinalinde heykeller ile süslüdür (Figür 3). Caddede, M.S. 4 - 5. yy.da yapılan düzenlemeler ile caddenin doğu kenarındaki sütunların önünde yaklaşık 4.50 m. arayla mermer payeler üzerinde yükselen heykeller yer almaktadır (Figür 4)Kent yöneticilerine (Magistrat) ait heykellerin bir kısmı kazı çalışmalarında ortaya çıkarılmış olup günümüzde Denizli Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Caddenin doğu kenarında küçük bir havuz bulunmaktadır. Portik doğusundaki bir yapıdan gelen suyun basıncını dengede tutmak için yapılmıştır. Böylece ani basınç değişikliğinde su, caddeye ve cadde portiğine zarar vermeden havuzun altındaki kanal ile cadde altında bulunan ana kanalizasyona tahliye edilmektedir.

 

Hierapolis Caddesi

Duyurular Tümünü Gör