Menü

Merhaba Sevgili Gençler ve Değerli Aileler,

Çal Meslek Yüksekokulu 2010 yılında kurulmuş olup “Organik Tarım Programı,” “Gıda Teknolojisi Programı”, “Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı” ile eğitim vermeye devam etmektedir. Açık olup henüz öğrenci almayan “Peyzaj ve Süs Bitkileri”, “Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi” Programlarının da aktif hale geçmesi ile insan yaşamının vazgeçilemez temel ihtiyaçlarına hitap eden Gıda ve Tarım alanlarında uzmanlaşan bir Meslek Yüksekokul olmayı hedeflemektedir. Program sayısının ve öğrencilerinin fazla olmaması ile saygının, samimiyetin ve ailesel bir yapının hâkim olduğu eğitim ortamında, öğrencilerimiz öğretim elemanlarımız ile çok kolay iletişim kurabilmekte, daha kaliteli eğitim alabilmektedir.

Çal Meslek Yüksekokulu alanında lisansüstü eğitim almış/almakta olan güçlü bir kadroya sahip olup,

İkisi doktor öğretim üyesi

Dördü doktor öğretim görevlisi

Beşi alanında doktora eğitimine devam eden

Yükseklisans eğitimini tamamlamış öğretim görevlisi olmak üzere 12 öğretim elemanına sahiptir.

2 yıllık eğitim sürecinde öğrencilerimiz teorik bilgiler yanında uygulamalı eğitimler de almaktadır. Mevcut analiz laboratuvarlarında fermente ürünlerin işlenmesi, laboratuvar çalışmaları ve farklı analizler yapabiliyorken, tarımsal uygulama alanında bulunan sera, meyve bahçesi ve açık alan sebze bahçesinde her tür tarımsal uygulamayı görme ve yapma fırsatı bulabilmektedir. Ayrıca yaz döneminde yapacakları 30 iş gününü kapsayan staj ile öğrendiklerini pekiştirmektedirler. Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’nün desteği ile öğrencilerimiz için, son sınıfta, alanları ile alakalı fuar ve firmalara teknik geziler düzenlenmektedir.

Eğitimlerini tamamlayan öğrencilerimiz “Tekniker” ünvanı alarak, alanlarında gereksinim duyulan eğitimli eleman ihtiyacını karşılamak üzere sektördeki yerlerini almaktadırlar. Kamu ve özel sektörde iş bulabilme olanaklarının yanında, katılacakları “Dikey Geçiş Sınavı” ile, ilgili fakültelerde eğitimlerine devam edebilmektedirler.

Gıda Teknolojisi Programı’ndan Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’ne

Organik Tarım Programı’ndan Ziraat Fakülteleri’ne

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı’ndan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne geçebilme imkanları bulunmaktadır.

Çal Meslek Yüksekokulu olarak eğitimde kaliteye, saygı ve samimiyete verdiğimiz önemle sevgili gençlerimizi beklediğimizi belirtir, başarılı bir eğitim öğretim dönemi geçirmeyi dileriz.

 

 

Meslek Yüksekokulu Müdürü

Dr. öğr. Üyesi. Aysel YEŞİLYURT ER