Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

Menü

  Menü

   Haberler

    

   ÇALIŞMA EKONOMİSİ ve ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ

   Sevgili Öğrenciler,

   Zorlu bir sınavı geride bıraktınız. Öncelikle sizleri ve ailelerinizi tebrik ediyorum. Bugünlerde tercihlerinizi yapacaksınız. Ben de sizlere hem üniversitemiz hem de   Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü hakkında bilgi vermek, istiyor tercihinizde biraz olsun sizlere yardımcı olmayı diliyorum.

   Öncelikle Denizli’yle başlayalım. Denizli Anadolu’nun gelişen ve hızla büyüyen bir sanayi şehri. Antalya, Marmaris, Kuşadası  gibi turizm merkezlerine iki buçuk, İzmir’e üç, Ankara’ya altı saat uzaklıkta. Pamukkale Üniversitesi ise bölgenin en hızlı büyüyen Üniversitesi olarak Denizli’deki ekonomik gelişmeye hız veren dinamik bir üniversite.  Kınıklı’ da dağın eteğinde  bulunan yerleşkemiz  de büyük konferans salonlarımızdan,  modern sınıflara ve laboratuarlara, spor sahalarından, dünya standartlarındaki olimpik  yüzme havuzuna kadar pek çok olanağa sahip.

   Yukarıda da ifade ettiğim gibi Denizli hızla büyüyen bir sanayi şehri.  Tekstil büyümenin temel motorlarından bir tanesi. Dünya harikası Pamukkale ve çevresindeki antik kentler de bölgeyi turizm cazibe merkezi haline getiriyor. Sanayi ve hizmetler sektöründeki hızlı gelişme işçi ve işveren ilişkileri ile ilgili konuları da beraberinde getiriyor.  Sosyal korumadan, işsizliğe, sendikalaşmadan, çalışma barışına,  verimlilikten, iş sağlığı ve güvenliğine kadar pek çok konu Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nün incelediği alana giriyor. İnsanın üretim sürecinde bir meta olmadığını dikkate alarak, insan onuruna yakışır çalışma ortamının sağlanması da temel hareket noktamız. İnceleme alanımız çalışma hayatı ve insan olunca da  iktisat, işletme, hukuk gibi pek çok ana bilim dalının kesiştiği disiplinler arası bir bölüm olarak  Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri ortaya çıkıyor.

   Bölümümüzden mezun olanlar için iş olanakları oldukça geniş. Bölümümüz mezunları, özel sektörde yöneticilikten,  sendikalarda uzmanlığa, Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişliğinden, sosyal güvenlik uzmanlığına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı   iş müfettişliğine, yine adı geçen Bakanlık bünyesindeki, çalışma uzmanlığından, yurt dışı işçi hizmetleri uzmanlığına (çalışma ataşesi), Türkiye İş Kurumu müfettişliğinden, uzmanlığına kadar pek çok kariyer  mesleğe girme olanağına sahip.  Özel sektörde ise çalışma ve sosyal güvenlik mevzuatına hakim olan ve uygulama ile teoriyi birleştiren mezunlarımız diğer İİBF bölüm mezunlarına oranla daha çabuk iş bulabilme şansına kavuşuyor.  Diğer yandan  Denizli’de özel sektörde staj yapma ve iş bulma olanakları çok geniş. 2009 haziran ayında verdiğimiz 25 mezundan 10’u özel sektörde (mezun olur olmaz) personel müdür yardımcılığından  denetçi yardımcısı gibi kariyer mesleklerde  iş buldular bile. Mezunlarımızın  bir kısmı ise KPSS ve yüksek lisans sınavlarına hazırlanıyor.  Bu arada bölümümüzün  yüksek lisans programı da bu sene açılıyor.

   Bizler de sizleri bölümümüze öğrenim görmeye bekliyoruz. Bölümümüz her geçen gün ilerliyor ve gelişiyor. Öğrencilerimiz  öğrenim hayatları boyunca birebir takip ediliyor. Bu yıldan itibaren öğrencilerimizi üçüncü sınıf ve sonrası için kariyer planlamasına yönlendiriyoruz. Ders programımızı da öğrencilerimizin  akademik kariyer yapma, KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı ( kariyer meslek olan müfettişlik ve uzmanlıklar için) ve özel sektör ya da sendikalarda çalışma isteklerine göre yeniden yapılandırdık.

   2002-2008 eğitim öğretim yılında Avrupa üniversiteleri  arasında  öğrenci değişimini sağlayan ERASMUS programı çerçevesinde ikinci sınıflardan iki öğrencimizi bir yıllığına eğitimlerinin üçüncü sınıflarını tamamlamak üzere İtalya ve Almanya’ya gönderdik.  Bir öğrencimiz ise benzer  bir program çerçevesinde geçen sene  Yunanistan’a  gitti. 2008-2009 eğitim öğretim yılında ise öğrenci  ERASMUS programı ile Almanya ve İtalya’daki üniversitelerde  1 yıllığına öğrenim görmeye giden öğrenci sayımız 4’e çıktı.  2009-2010 yılı için söz konusu kontenjanı sekize çıkardık. Almanya ve İtalya’nın yanı sıra, Lüksembourg ve Macaristan’daki üniversitelerle anlaşmalar  yaptık.  Erasmus öğrenci değişim programından  yararlanan öğrenci  ve anlaşma yapılan üniversite sayısını  arttırmak temel önceliklerimiz arasında.Bugün on iki öğrencimiz yurt dışında Erasmus eğitimi imkanını sahip.

    Bölümümüz kulübü ise 2007 yılında kuruldu. Yeni bir kulüp ama şimdiden bölümle ilgili pek çok etkinliği de gerçekleştirdik.  2008 yılında da Türkiye’deki tüm Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümleri’nin  katıldığı 10. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri i Kongresi de  bölümüz tarafından Pamukkale’ de gerçekleştirildi.

    Bizler öğretim üyeleri  olarak sizleri geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için her geçen gün daha büyük bir şevkle  çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Diğer yandan uğraş alanımızla ilgili çalışmalarımıza da devam ediyoruz.  Öğrencilerimiz ile  biz bir aileyiz. Sizleri de bu ailenin bir ferdi olmaya davet ediyoruz.

    2015-2016 eğitim öğretim yılında Denizli’de buluşmak ümidiyle…

                                                  Prof. Dr. Oğuz KARADENİZ

         Bölüm Başkanı

    

   Ana Bilim Dallarımız

   Çalışma Ekonomisi
   İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik
   Yönetim ve Çalışma Psikolojisi
   Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi

   Ekli Belgeler